Infinitiu dar
Gerundi dant
Participi dat

Mode indicatiu

Present

jo-
tu-
ell; ella; vostè-
nosaltresdem
vosaltresdeu
ells; elles; vostès-

Pretèrit imperfet

jodava
tudaves
ell; ella; vostèdava
nosaltresdàvem
vosaltresdàveu
ells; elles; vostèsdaven

Pretèrit perfet

jo
tudares
ell; ella; vostè
nosaltresdàrem
vosaltresdàreu
ells; elles; vostèsdaren

Futur

jodaré
tudaràs
ell; ella; vostèdarà
nosaltresdarem
vosaltresdareu
ells; elles; vostèsdaran

Mode subjuntiu

Present

jo-
tu-
ell; ella; vostè-
nosaltresdem
vosaltresdeu
ells; elles; vostès-

Pretèrit imperfet

jodes
tudessis
ell; ella; vostèdes
nosaltresdéssim
vosaltresdéssiu
ells; elles; vostèsdessin

Mode condicional

jodaria
tudaries
ell; ella; vostèdaria
nosaltresdaríem
vosaltresdaríeu
ells; elles; vostèsdarien

Mode imperatiu

(tu)-
(vostè)-
(nosaltres)dem
(vosaltres)deu
(vostès)-

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

alemany geben
anglès to give
castellà dar
francès donner
italià dare
neerlandès geven
portuguès dar