Infinitiu néixer
Gerundi naixent
Participi nascut

Mode indicatiu

Present

joneixo
tuneixes, naixes
ell; ella; vostèneix, naix
nosaltresnaixem
vosaltresnaixeu
ells; elles; vostèsneixen, naixen

Pretèrit imperfet

jonaixia
tunaixies
ell; ella; vostènaixia
nosaltresnaixíem
vosaltresnaixíeu
ells; elles; vostèsnaixien

Pretèrit perfet

jonaixí, nasquí
tunaixeres, nasqueres
ell; ella; vostènaixé, nasqué
nosaltresnaixérem, nasquérem
vosaltresnaixéreu, nasquéreu
ells; elles; vostèsnaixeren, nasqueren

Futur

jonaixeré
tunaixeràs
ell; ella; vostènaixerà
nosaltresnaixerem
vosaltresnaixereu
ells; elles; vostèsnaixeran

Mode subjuntiu

Present

joneixi, naixi
tuneixis, naixis
ell; ella; vostèneixi, naixi
nosaltresnaixem
vosaltresnaixeu
ells; elles; vostèsneixin, naixin

Pretèrit imperfet

jonaixés, nasqués
tunaixessis, nasquessis
ell; ella; vostènaixés, nasqués
nosaltresnaixéssim, nasquéssim
vosaltresnaixéssiu, nasquéssiu
ells; elles; vostèsnaixessin; nasquessin

Mode condicional

jonaixeria
tunaixeries
ell; ella; vostènaixeria
nosaltresnaixeríem
vosaltresnaixeríeu
ells; elles; vostèsnaixerien

Mode imperatiu

(tu)neix, naix
(vostè)neixi, naixi
(nosaltres)naixem, nasquem
(vosaltres)naixeu
(vostès)neixin, naixin

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

alemany geboren werden
anglès to be born
castellà nacer
francès naître
italià nascere
neerlandès geboren worden
portuguès nascer