Infinitivo menjar
Gerundio menjant
Participio menjat

Modo indicativo

Presente

jomenjo
tumenges
ell; ella; vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells; elles; vostèsmengen

Pretérito imperfecto

jomenjava
tumenjaves
ell; ella; vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells; elles; vostèsmenjaven

Pretérito perfecto

jomengí
tumenjares
ell; ella; vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells; elles; vostèsmenjaren

Futuro

jomenjaré
tumenjaràs
ell; ella; vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells; elles; vostèsmenjaran

Modo subjuntivo

Presente

jomengi
tumengis
ell; ella; vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells; elles; vostèsmengin

Pretérito imperfecto

jomengés
tumengessis
ell; ella; vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells; elles; vostèsmengessin

Modo condicional

jomenjaria
tumenjaries
ell; ella; vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells; elles; vostèsmenjarien

Modo imperativo

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Leyenda: infinitivo, regular, regular con cambio ortográfico, irregular

Traducciones

alemán essen
inglés to eat
español comer
francés manger
italiano mangiare
neerlandés eten
portugués comer