Infinitivonàixer
Gerundionaixent
Participionascut

Modo indicativo

Presente

joneixo
tuneixes, naixes
ell, ella, vostèneix, naix
nosaltresnaixem
vosaltresnaixeu
ells, elles, vostèsneixen, naixen

Imperfect

jonaixia
tunaixies
ell, ella, vostènaixia
nosaltresnaixíem
vosaltresnaixíeu
ells, elles, vostèsnaixien

Pretérito perfecto simple

jonaixí, nasquí
tunaixeres, nasqueres
ell, ella, vostènaixé, nasqué
nosaltresnaixérem, nasquérem
vosaltresnaixéreu, nasquéreu
ells, elles, vostèsnaixeren, nasqueren

Futuro

jonaixeré
tunaixeràs
ell, ella, vostènaixerà
nosaltresnaixerem
vosaltresnaixereu
ells, elles, vostèsnaixeran

Modo subjuntivo

Presente

joneixi, naixi
tuneixis, naixis
ell, ella, vostèneixi, naixi
nosaltresnaixem, nasquem
vosaltresnaixeu, nasqueu
ells, elles, vostèsneixin, naixin

Imperfect

jonaixés, nasqués
tunaixessis, nasquessis
ell, ella, vostènaixés, nasqués
nosaltresnaixéssim, nasquéssim
vosaltresnaixéssiu, nasquéssiu
ells, elles, vostèsnaixessin; nasquessin

Modo condicional

jonaixeria
tunaixeries
ell, ella, vostènaixeria
nosaltresnaixeríem
vosaltresnaixeríeu
ells, elles, vostèsnaixerien

Modo imperativo

(tu)neix, naix
(vostè)neixi, naixi
(nosaltres)naixem, nasquem
(vosaltres)naixeu
(vostès)neixin, naixin

Traducciones

alemán
geboren werden
inglés
to be born
español
nacer
francés
naître
italiano
nascere
neerlandés
geboren worden
portugués
nascer