Infinitiu aprendre
Gerundi aprenent
Participi après

Mode indicatiu

Present

joaprenc
tuaprens
ell; ella; vostèaprèn
nosaltresaprenem
vosaltresapreneu
ells; elles; vostèsaprenen

Pretèrit imperfet

joaprenia
tuaprenies
ell; ella; vostèaprenia
nosaltresapreníem
vosaltresapreníeu
ells; elles; vostèsaprenien

Pretèrit perfet

joaprenguí
tuaprengueres
ell; ella; vostèaprengué
nosaltresaprenguérem
vosaltresaprenguéreu
ells; elles; vostèsaprengueren

Futur

joaprendré
tuaprendràs
ell; ella; vostèaprendrà
nosaltresaprendrem
vosaltresaprendreu
ells; elles; vostèsaprendran

Mode subjuntiu

Present

joaprengui
tuaprenguis
ell; ella; vostèaprengui
nosaltresaprenguem
vosaltresaprengueu
ells; elles; vostèsaprenguin

Pretèrit imperfet

joaprengués
tuaprenguessis
ell; ella; vostèaprengués
nosaltresaprenguéssim
vosaltresaprenguéssiu
ells; elles; vostèsaprenguessin

Mode condicional

joaprendria
tuaprendries
ell; ella; vostèaprendria
nosaltresaprendríem
vosaltresaprendríeu
ells; elles; vostèsaprendrien

Mode imperatiu

(tu)aprèn
(vostè)aprengui
(nosaltres)aprenguem
(vosaltres)apreneu
(vostès)aprenguin

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

alemany lernen
anglès to learn
castellà aprender
francès apprendre
italià apprendere
neerlandès leren
portuguès aprender