Infinitiu menjar
Gerundi menjant
Participi menjat

Mode indicatiu

Present

jomenjo
tumenges
ell; ella; vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells; elles; vostèsmengen

Pretèrit imperfet

jomenjava
tumenjaves
ell; ella; vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells; elles; vostèsmenjaven

Pretèrit perfet

jomengí
tumenjares
ell; ella; vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells; elles; vostèsmenjaren

Futur

jomenjaré
tumenjaràs
ell; ella; vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells; elles; vostèsmenjaran

Mode subjuntiu

Present

jomengi
tumengis
ell; ella; vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells; elles; vostèsmengin

Pretèrit imperfet

jomengés
tumengessis
ell; ella; vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells; elles; vostèsmengessin

Mode condicional

jomenjaria
tumenjaries
ell; ella; vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells; elles; vostèsmenjarien

Mode imperatiu

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

alemany essen
anglès to eat
castellà comer
francès manger
italià mangiare
neerlandès eten
portuguès comer