Infinitiu dormir
Gerundi dormint
Participi dormit

Mode indicatiu

Present

jodormo
tudorms
ell; ella; vostèdorm
nosaltresdormim
vosaltresdormiu
ells; elles; vostèsdormen

Pretèrit imperfet

jodormia
tudormies
ell; ella; vostèdormia
nosaltresdormíem
vosaltresdormíeu
ells; elles; vostèsdormien

Pretèrit perfet

jodormí
tudormires
ell; ella; vostèdormí
nosaltresdormírem
vosaltresdormíreu
ells; elles; vostèsdormiren

Futur

jodormiré
tudormiràs
ell; ella; vostèdormirà
nosaltresdormirem
vosaltresdormireu
ells; elles; vostèsdormiran

Mode subjuntiu

Present

jodormi
tudormis
ell; ella; vostèdormi
nosaltresdormim
vosaltresdormiu
ells; elles; vostèsdormin

Pretèrit imperfet

jodormís
tudormissis
ell; ella; vostèdormís
nosaltresdormíssim
vosaltresdormíssiu
ells; elles; vostèsdormissin

Mode condicional

jodormiria
tudormiries
ell; ella; vostèdormiria
nosaltresdormiríem
vosaltresdormiríeu
ells; elles; vostèsdormirien

Mode imperatiu

(tu)dorm
(vostè)dormi
(nosaltres)dormim
(vosaltres)dormiu
(vostès)dormin

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

alemany schlafen
anglès to sleep
castellà dormir
francès dormir
italià dormire
neerlandès slapen
portuguès dormir