Infinitiu eixir
Gerundi eixint
Participi eixit

Mode indicatiu

Present

joixo, isc
tuixes
ell; ella; vostèix
nosaltreseixim
vosaltreseixiu
ells; elles; vostèsixen

Pretèrit imperfet

joeixia
tueixies
ell; ella; vostèeixia
nosaltreseixíem
vosaltreseixíeu
ells; elles; vostèseixien

Pretèrit perfet

joeixí
tueixires
ell; ella; vostèeixí
nosaltreseixírem
vosaltreseixíreu
ells; elles; vostèseixiren

Futur

joeixiré
tueixiràs
ell; ella; vostèeixirà
nosaltreseixirem
vosaltreseixireu
ells; elles; vostèseixiran

Mode subjuntiu

Present

joixi
tuixis
ell; ella; vostèixi
nosaltreseixim
vosaltreseixiu
ells; elles; vostèsixin

Pretèrit imperfet

joeixís
tueixissis
ell; ella; vostèeixís
nosaltreseixíssim
vosaltreseixíssiu
ells; elles; vostèseixissin

Mode condicional

joeixiria
tueixiries
ell; ella; vostèeixiria
nosaltreseixiríem
vosaltreseixiríeu
ells; elles; vostèseixirien

Mode imperatiu

(tu)ix
(vostè)ixi
(nosaltres)eixim
(vosaltres)eixiu
(vostès)ixin

Llegenda: infinitiu, regular, regular amb canvi ortogràfic, irregular

Traduccions

anglès to exit
castellà salir
francès sortir
italià uscire
neerlandès uitgaan; verlaten
portuguès sair