Verb üben
Infinitivempegueir-se
Partizip Präsensempegueint-se
Partizip Perfektempegueit, empegueida, empegueits, empegueides

Indikativ

Präsens

m'empegueeixo
t'empegueeixes
s'empegueeix
ensempegueim
usempegueiu
s'empegueeixen

Imperfekt

m'empegueia
t'empegueies
s'empegueia
ensempegueíem
usempegueíeu
s'empegueien

Passat simple

m'empegueí
t'empegueires
s'empegueí
ensempegueírem
usempegueíreu
s'empegueiren

Passat perifràstic

emvaig empegueir
etvas (vares) empegueir
esva empegueir
ensvam (vàrem) empegueir
usvau (vàreu) empegueir
esvan (varen) empegueir

Futur

m'empegueiré
t'empegueiràs
s'empegueirà
ensempegueirem
usempegueireu
s'empegueiran

Perfet

m'he empegueit
t'has empegueit
s'ha empegueit
enshem (havem) empegueit
usheu (haveu) empegueit
s'han empegueit

Plusquamperfekt

m'havia empegueit
t'havies empegueit
s'havia empegueit
enshavíem empegueit
ushavíeu empegueit
s'havien empegueit

Passat anterior

m'haguí empegueit
t'hagueres empegueit
s'hagué empegueit
enshaguérem empegueit
ushaguéreu empegueit
s'hagueren empegueit

Passat anterior perifràstic

emvaig haver empegueit
etvas (vares) haver empegueit
esva haver empegueit
ensvam (vàrem) haver empegueit
usvau (vàreu) haver empegueit
esvan (varen) haver empegueit

Futur perfet

m'hauré empegueit
t'hauràs empegueit
s'haurà empegueit
enshaurem empegueit
ushaureu empegueit
s'hauran empegueit

Subjunktiv

Präsens

m'empegueeixi
t'empegueeixis
s'empegueeixi
ensempegueim
usempegueiu
s'empegueeixin

Imperfekt

m'empegueís
t'empegueissis
s'empegueís
ensempegueíssim
usempegueíssiu
s'empegueissin

Perfet

m'hagi empegueit
t'hagis empegueit
s'hagi empegueit
enshàgim empegueit
ushàgiu empegueit
s'hagin empegueit

Plusquamperfekt

m'hagués empegueit
t'haguessis empegueit
s'hagués empegueit
enshaguéssim empegueit
ushaguéssiu empegueit
s'haguessin empegueit

Konditionalis

Konditionalis

m'empegueiria
t'empegueiries
s'empegueiria
ensempegueiríem
usempegueiríeu
s'empegueirien

Condicional perfet

m'hauria (haguera) empegueit
t'hauries (hagueres) empegueit
s'hauria (haguera) empegueit
enshauríem (haguérem) empegueit
ushauríeu (haguéreu) empegueit
s'haurien (hagueren) empegueit

Imperativ

(t')empegueeix-te
(s')empegueeixi's
(ens)empegueim-nos
(us)empegueiu-vos
(s')empegueeixin-se

Übersetzungen

Deutsch
verlegen werden, zich schamen
Englisch
to be ashamed, to be bewildered, to be embarrassed
Spanisch
avergonzarse, turbarse
Französisch
avoir honte, se troubler
Italienisch
imbarazzarsi, vergognarsi
Niederländisch
verlegen worden, zich schamen