Verb üben
Infinitivcanviar
Partizip Präsenscanviant
Partizip Perfektcanviat, canviada, canviats, canviades

Indikativ

Präsens

jocanvio
tucanvies
ell, ella, vostècanvia
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanvien

Imperfekt

jocanviava
tucanviaves
ell, ella, vostècanviava
nosaltrescanviàvem
vosaltrescanviàveu
ells, elles, vostèscanviaven

Passat simple

jocanvií
tucanviares
ell, ella, vostècanvià
nosaltrescanviàrem
vosaltrescanviàreu
ells, elles, vostèscanviaren

Passat perifràstic

jovaig canviar
tuvas (vares) canviar
ell, ella, vostèva canviar
nosaltresvam (vàrem) canviar
vosaltresvau (vàreu) canviar
ells, elles, vostèsvan (varen) canviar

Futur

jocanviaré
tucanviaràs
ell, ella, vostècanviarà
nosaltrescanviarem
vosaltrescanviareu
ells, elles, vostèscanviaran

Perfet

johe canviat
tuhas canviat
ell, ella, vostèha canviat
nosaltreshem (havem) canviat
vosaltresheu (haveu) canviat
ells, elles, vostèshan canviat

Plusquamperfekt

johavia canviat
tuhavies canviat
ell, ella, vostèhavia canviat
nosaltreshavíem canviat
vosaltreshavíeu canviat
ells, elles, vostèshavien canviat

Passat anterior

johaguí canviat
tuhagueres canviat
ell, ella, vostèhagué canviat
nosaltreshaguérem canviat
vosaltreshaguéreu canviat
ells, elles, vostèshagueren canviat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver canviat
tuvas (vares) haver canviat
ell, ella, vostèva haver canviat
nosaltresvam (vàrem) haver canviat
vosaltresvau (vàreu) haver canviat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver canviat

Futur perfet

johauré canviat
tuhauràs canviat
ell, ella, vostèhaurà canviat
nosaltreshaurem canviat
vosaltreshaureu canviat
ells, elles, vostèshauran canviat

Subjunktiv

Präsens

jocanviï
tucanviïs
ell, ella, vostècanviï
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanviïn

Imperfekt

jocanviés
tucanviessis
ell, ella, vostècanviés
nosaltrescanviéssim
vosaltrescanviéssiu
ells, elles, vostèscanviessin

Perfet

johagi canviat
tuhagis canviat
ell, ella, vostèhagi canviat
nosaltreshàgim canviat
vosaltreshàgiu canviat
ells, elles, vostèshagin canviat

Plusquamperfekt

johagués canviat
tuhaguessis canviat
ell, ella, vostèhagués canviat
nosaltreshaguéssim canviat
vosaltreshaguéssiu canviat
ells, elles, vostèshaguessin canviat

Konditionalis

Konditionalis

jocanviaria
tucanviaries
ell, ella, vostècanviaria
nosaltrescanviaríem
vosaltrescanviaríeu
ells, elles, vostèscanviarien

Condicional perfet

johauria (haguera) canviat
tuhauries (hagueres) canviat
ell, ella, vostèhauria (haguera) canviat
nosaltreshauríem (haguérem) canviat
vosaltreshauríeu (haguéreu) canviat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) canviat

Imperativ

(tu)canvia
(vostè)canviï
(nosaltres)canviem
(vosaltres)canvieu
(vostès)canviïn

Übersetzungen

Deutsch
ändern
Englisch
to change
Spanisch
cambiar
Baskisch
aldatu
Französisch
changer
Italienisch
cambiare
Niederländisch
ruilen, veranderen
Portugiesisch
cambiar, trocar