Verb üben
Ara mateix estic aprenent català amb verbs.cat.
Im Moment lerne ich Katalanisch mit verbs.cat.
Infinitivaprendre
Partizip Präsensaprenent
Partizip Perfektaprès, apresa, apresos, apreses

Indikativ

Präsens

joaprenc
tuaprens
ell, ella, vostèaprèn
nosaltresaprenem
vosaltresapreneu
ells, elles, vostèsaprenen

Imperfekt

joaprenia
tuaprenies
ell, ella, vostèaprenia
nosaltresapreníem
vosaltresapreníeu
ells, elles, vostèsaprenien

Passat simple

joaprenguí
tuaprengueres
ell, ella, vostèaprengué
nosaltresaprenguérem
vosaltresaprenguéreu
ells, elles, vostèsaprengueren

Passat perifràstic

jovaig aprendre
tuvas (vares) aprendre
ell, ella, vostèva aprendre
nosaltresvam (vàrem) aprendre
vosaltresvau (vàreu) aprendre
ells, elles, vostèsvan (varen) aprendre

Futur

joaprendré
tuaprendràs
ell, ella, vostèaprendrà
nosaltresaprendrem
vosaltresaprendreu
ells, elles, vostèsaprendran

Perfet

johe après
tuhas après
ell, ella, vostèha après
nosaltreshem (havem) après
vosaltresheu (haveu) après
ells, elles, vostèshan après

Plusquamperfekt

johavia après
tuhavies après
ell, ella, vostèhavia après
nosaltreshavíem après
vosaltreshavíeu après
ells, elles, vostèshavien après

Passat anterior

johaguí après
tuhagueres après
ell, ella, vostèhagué après
nosaltreshaguérem après
vosaltreshaguéreu après
ells, elles, vostèshagueren après

Passat anterior perifràstic

jovaig haver après
tuvas (vares) haver après
ell, ella, vostèva haver après
nosaltresvam (vàrem) haver après
vosaltresvau (vàreu) haver après
ells, elles, vostèsvan (varen) haver après

Futur perfet

johauré après
tuhauràs après
ell, ella, vostèhaurà après
nosaltreshaurem après
vosaltreshaureu après
ells, elles, vostèshauran après

Subjunktiv

Präsens

joaprengui
tuaprenguis
ell, ella, vostèaprengui
nosaltresaprenguem
vosaltresaprengueu
ells, elles, vostèsaprenguin

Imperfekt

joaprengués
tuaprenguessis
ell, ella, vostèaprengués
nosaltresaprenguéssim
vosaltresaprenguéssiu
ells, elles, vostèsaprenguessin

Perfet

johagi après
tuhagis après
ell, ella, vostèhagi après
nosaltreshàgim après
vosaltreshàgiu après
ells, elles, vostèshagin après

Plusquamperfekt

johagués après
tuhaguessis après
ell, ella, vostèhagués après
nosaltreshaguéssim après
vosaltreshaguéssiu après
ells, elles, vostèshaguessin après

Konditionalis

Konditionalis

joaprendria
tuaprendries
ell, ella, vostèaprendria
nosaltresaprendríem
vosaltresaprendríeu
ells, elles, vostèsaprendrien

Condicional perfet

johauria (haguera) après
tuhauries (hagueres) après
ell, ella, vostèhauria (haguera) après
nosaltreshauríem (haguérem) après
vosaltreshauríeu (haguéreu) après
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) après

Imperativ

(tu)aprèn
(vostè)aprengui
(nosaltres)aprenguem
(vosaltres)apreneu
(vostès)aprenguin

Übersetzungen

Deutsch
lernen
Englisch
to learn
Spanisch
aprender
Baskisch
ikasi
Französisch
apprendre
Italienisch
apprendere, imparare
Niederländisch
leren
Portugiesisch
aprender