Pratiquer ce verbe
Alba està aprenent a tocar la guitarra.
Infinitifaprendre
Participe présentaprenent
Participe passéaprès, apresa, apresos, apreses

Mode indicatif

Présent

joaprenc
tuaprens
ell, ella, vostèaprèn
nosaltresaprenem
vosaltresapreneu
ells, elles, vostèsaprenen

Imparfait

joaprenia
tuaprenies
ell, ella, vostèaprenia
nosaltresapreníem
vosaltresapreníeu
ells, elles, vostèsaprenien

Passé simple

joaprenguí
tuaprengueres
ell, ella, vostèaprengué
nosaltresaprenguérem
vosaltresaprenguéreu
ells, elles, vostèsaprengueren

Passé périphrastique

jovaig aprendre
tuvas (vares) aprendre
ell, ella, vostèva aprendre
nosaltresvam (vàrem) aprendre
vosaltresvau (vàreu) aprendre
ells, elles, vostèsvan (varen) aprendre

Futur

joaprendré
tuaprendràs
ell, ella, vostèaprendrà
nosaltresaprendrem
vosaltresaprendreu
ells, elles, vostèsaprendran

Passé composé

johe après
tuhas après
ell, ella, vostèha après
nosaltreshem (havem) après
vosaltresheu (haveu) après
ells, elles, vostèshan après

Plus-que-parfait

johavia après
tuhavies après
ell, ella, vostèhavia après
nosaltreshavíem après
vosaltreshavíeu après
ells, elles, vostèshavien après

Passé antérieur

johaguí après
tuhagueres après
ell, ella, vostèhagué après
nosaltreshaguérem après
vosaltreshaguéreu après
ells, elles, vostèshagueren après

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver après
tuvas (vares) haver après
ell, ella, vostèva haver après
nosaltresvam (vàrem) haver après
vosaltresvau (vàreu) haver après
ells, elles, vostèsvan (varen) haver après

Futur antérieur

johauré après
tuhauràs après
ell, ella, vostèhaurà après
nosaltreshaurem après
vosaltreshaureu après
ells, elles, vostèshauran après

Mode subjonctif

Présent

joaprengui
tuaprenguis
ell, ella, vostèaprengui
nosaltresaprenguem
vosaltresaprengueu
ells, elles, vostèsaprenguin

Imparfait

joaprengués
tuaprenguessis
ell, ella, vostèaprengués
nosaltresaprenguéssim
vosaltresaprenguéssiu
ells, elles, vostèsaprenguessin

Passé composé

johagi après
tuhagis après
ell, ella, vostèhagi après
nosaltreshàgim après
vosaltreshàgiu après
ells, elles, vostèshagin après

Plus-que-parfait

johagués après
tuhaguessis après
ell, ella, vostèhagués après
nosaltreshaguéssim après
vosaltreshaguéssiu après
ells, elles, vostèshaguessin après

Mode conditionnel

Conditionnel

joaprendria
tuaprendries
ell, ella, vostèaprendria
nosaltresaprendríem
vosaltresaprendríeu
ells, elles, vostèsaprendrien

Conditionnel passé

johauria (haguera) après
tuhauries (hagueres) après
ell, ella, vostèhauria (haguera) après
nosaltreshauríem (haguérem) après
vosaltreshauríeu (haguéreu) après
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) après

Mode impératif

(tu)aprèn
(vostè)aprengui
(nosaltres)aprenguem
(vosaltres)apreneu
(vostès)aprenguin

Traductions

allemand
lernen
anglais
to learn
espagnol
aprender
basque
ikasi
français
apprendre
italien
apprendere, imparare
néerlandais
leren
portugais
aprender