Infinitif menjar
Participe présent menjant
Participe passé menjat

Mode indicatif

Présent

jomenjo
tumenges
ell, ella, vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengen

Imparfait

jomenjava
tumenjaves
ell, ella, vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells, elles, vostèsmenjaven

Passé simple

jomengí
tumenjares
ell, ella, vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells, elles, vostèsmenjaren

Futur

jomenjaré
tumenjaràs
ell, ella, vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells, elles, vostèsmenjaran

Mode subjonctif

Présent

jomengi
tumengis
ell, ella, vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengin

Imparfait

jomengés
tumengessis
ell, ella, vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells, elles, vostèsmengessin

Mode conditionnel

jomenjaria
tumenjaries
ell, ella, vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells, elles, vostèsmenjarien

Mode impératif

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Traductions

allemand
essen
anglais
to eat
espagnol
comer
français
bouffer; manger
italiain
mangiare
néerlandais
eten
portugais
comer