Infinitivo menjar
Gerundio menjant
Participio menjat

Modo indicativo

Presente

jomenjo
tumenges
ell, ella, vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengen

Imperfect

jomenjava
tumenjaves
ell, ella, vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells, elles, vostèsmenjaven

Pretérito perfecto simple

jomengí
tumenjares
ell, ella, vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells, elles, vostèsmenjaren

Futuro

jomenjaré
tumenjaràs
ell, ella, vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells, elles, vostèsmenjaran

Modo subjuntivo

Presente

jomengi
tumengis
ell, ella, vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengin

Imperfect

jomengés
tumengessis
ell, ella, vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells, elles, vostèsmengessin

Modo condicional

jomenjaria
tumenjaries
ell, ella, vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells, elles, vostèsmenjarien

Modo imperativo

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Traducciones

alemán
essen
inglés
to eat
español
comer
francés
bouffer; manger
italiano
mangiare
neerlandés
eten
portugués
comer