Practicar este verbo
Infinitivocanviar
Gerundiocanviant
Participiocanviat, canviada, canviats, canviades

Modo indicativo

Presente

jocanvio
tucanvies
ell, ella, vostècanvia
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanvien

Imperfecto

jocanviava
tucanviaves
ell, ella, vostècanviava
nosaltrescanviàvem
vosaltrescanviàveu
ells, elles, vostèscanviaven

Pasado simple

jocanvií
tucanviares
ell, ella, vostècanvià
nosaltrescanviàrem
vosaltrescanviàreu
ells, elles, vostèscanviaren

Pasado perifrástico

jovaig canviar
tuvas (vares) canviar
ell, ella, vostèva canviar
nosaltresvam (vàrem) canviar
vosaltresvau (vàreu) canviar
ells, elles, vostèsvan (varen) canviar

Futuro

jocanviaré
tucanviaràs
ell, ella, vostècanviarà
nosaltrescanviarem
vosaltrescanviareu
ells, elles, vostèscanviaran

Perfecto

johe canviat
tuhas canviat
ell, ella, vostèha canviat
nosaltreshem (havem) canviat
vosaltresheu (haveu) canviat
ells, elles, vostèshan canviat

Pluscuamperfecto

johavia canviat
tuhavies canviat
ell, ella, vostèhavia canviat
nosaltreshavíem canviat
vosaltreshavíeu canviat
ells, elles, vostèshavien canviat

Pasado anterior

johaguí canviat
tuhagueres canviat
ell, ella, vostèhagué canviat
nosaltreshaguérem canviat
vosaltreshaguéreu canviat
ells, elles, vostèshagueren canviat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver canviat
tuvas (vares) haver canviat
ell, ella, vostèva haver canviat
nosaltresvam (vàrem) haver canviat
vosaltresvau (vàreu) haver canviat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver canviat

Futuro perfecto

johauré canviat
tuhauràs canviat
ell, ella, vostèhaurà canviat
nosaltreshaurem canviat
vosaltreshaureu canviat
ells, elles, vostèshauran canviat

Modo subjuntivo

Presente

jocanviï
tucanviïs
ell, ella, vostècanviï
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanviïn

Imperfecto

jocanviés
tucanviessis
ell, ella, vostècanviés
nosaltrescanviéssim
vosaltrescanviéssiu
ells, elles, vostèscanviessin

Perfecto

johagi canviat
tuhagis canviat
ell, ella, vostèhagi canviat
nosaltreshàgim canviat
vosaltreshàgiu canviat
ells, elles, vostèshagin canviat

Pluscuamperfecto

johagués canviat
tuhaguessis canviat
ell, ella, vostèhagués canviat
nosaltreshaguéssim canviat
vosaltreshaguéssiu canviat
ells, elles, vostèshaguessin canviat

Modo condicional

Condicional

jocanviaria
tucanviaries
ell, ella, vostècanviaria
nosaltrescanviaríem
vosaltrescanviaríeu
ells, elles, vostèscanviarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) canviat
tuhauries (hagueres) canviat
ell, ella, vostèhauria (haguera) canviat
nosaltreshauríem (haguérem) canviat
vosaltreshauríeu (haguéreu) canviat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) canviat

Modo imperativo

(tu)canvia
(vostè)canviï
(nosaltres)canviem
(vosaltres)canvieu
(vostès)canviïn

Traducciones

alemán
ändern
inglés
to change
español
cambiar
euskera
aldatu
francés
changer
italiano
cambiare
neerlandés
ruilen, veranderen
portugués
cambiar, trocar