Practicar este verbo
Alba està aprenent a tocar la guitarra.
Alba está aprendiendo a tocar la guitarra.
Infinitivoaprendre
Gerundioaprenent
Participioaprès, apresa, apresos, apreses

Modo indicativo

Presente

joaprenc
tuaprens
ell, ella, vostèaprèn
nosaltresaprenem
vosaltresapreneu
ells, elles, vostèsaprenen

Imperfecto

joaprenia
tuaprenies
ell, ella, vostèaprenia
nosaltresapreníem
vosaltresapreníeu
ells, elles, vostèsaprenien

Pasado simple

joaprenguí
tuaprengueres
ell, ella, vostèaprengué
nosaltresaprenguérem
vosaltresaprenguéreu
ells, elles, vostèsaprengueren

Pasado perifrástico

jovaig aprendre
tuvas (vares) aprendre
ell, ella, vostèva aprendre
nosaltresvam (vàrem) aprendre
vosaltresvau (vàreu) aprendre
ells, elles, vostèsvan (varen) aprendre

Futuro

joaprendré
tuaprendràs
ell, ella, vostèaprendrà
nosaltresaprendrem
vosaltresaprendreu
ells, elles, vostèsaprendran

Perfecto

johe après
tuhas après
ell, ella, vostèha après
nosaltreshem (havem) après
vosaltresheu (haveu) après
ells, elles, vostèshan après

Pluscuamperfecto

johavia après
tuhavies après
ell, ella, vostèhavia après
nosaltreshavíem après
vosaltreshavíeu après
ells, elles, vostèshavien après

Pasado anterior

johaguí après
tuhagueres après
ell, ella, vostèhagué après
nosaltreshaguérem après
vosaltreshaguéreu après
ells, elles, vostèshagueren après

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver après
tuvas (vares) haver après
ell, ella, vostèva haver après
nosaltresvam (vàrem) haver après
vosaltresvau (vàreu) haver après
ells, elles, vostèsvan (varen) haver après

Futuro perfecto

johauré après
tuhauràs après
ell, ella, vostèhaurà après
nosaltreshaurem après
vosaltreshaureu après
ells, elles, vostèshauran après

Modo subjuntivo

Presente

joaprengui
tuaprenguis
ell, ella, vostèaprengui
nosaltresaprenguem
vosaltresaprengueu
ells, elles, vostèsaprenguin

Imperfecto

joaprengués
tuaprenguessis
ell, ella, vostèaprengués
nosaltresaprenguéssim
vosaltresaprenguéssiu
ells, elles, vostèsaprenguessin

Perfecto

johagi après
tuhagis après
ell, ella, vostèhagi après
nosaltreshàgim après
vosaltreshàgiu après
ells, elles, vostèshagin après

Pluscuamperfecto

johagués après
tuhaguessis après
ell, ella, vostèhagués après
nosaltreshaguéssim après
vosaltreshaguéssiu après
ells, elles, vostèshaguessin après

Modo condicional

Condicional

joaprendria
tuaprendries
ell, ella, vostèaprendria
nosaltresaprendríem
vosaltresaprendríeu
ells, elles, vostèsaprendrien

Condicional perfecto

johauria (haguera) après
tuhauries (hagueres) après
ell, ella, vostèhauria (haguera) après
nosaltreshauríem (haguérem) après
vosaltreshauríeu (haguéreu) après
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) après

Modo imperativo

(tu)aprèn
(vostè)aprengui
(nosaltres)aprenguem
(vosaltres)apreneu
(vostès)aprenguin

Traducciones

alemán
lernen
inglés
to learn
español
aprender
euskera
ikasi
francés
apprendre
italiano
apprendere, imparare
neerlandés
leren
portugués
aprender