Practicar este verbo
Mai diguis mai.
Nunca digas nunca.
Infinitivodir
Gerundiodient
Participiodit, dita, dits, dites

Modo indicativo

Presente

jodic
tudius
ell, ella, vostèdiu
nosaltresdiem
vosaltresdieu
ells, elles, vostèsdiuen

Imperfecto

jodeia
tudeies
ell, ella, vostèdeia
nosaltresdèiem
vosaltresdèieu
ells, elles, vostèsdeien

Pasado simple

jodiguí
tudigueres
ell, ella, vostèdigué
nosaltresdiguérem
vosaltresdiguéreu
ells, elles, vostèsdigueren

Pasado perifrástico

jovaig dir
tuvas (vares) dir
ell, ella, vostèva dir
nosaltresvam (vàrem) dir
vosaltresvau (vàreu) dir
ells, elles, vostèsvan (varen) dir

Futuro

jodiré
tudiràs
ell, ella, vostèdirà
nosaltresdirem
vosaltresdireu
ells, elles, vostèsdiran

Perfecto

johe dit
tuhas dit
ell, ella, vostèha dit
nosaltreshem (havem) dit
vosaltresheu (haveu) dit
ells, elles, vostèshan dit

Pluscuamperfecto

johavia dit
tuhavies dit
ell, ella, vostèhavia dit
nosaltreshavíem dit
vosaltreshavíeu dit
ells, elles, vostèshavien dit

Pasado anterior

johaguí dit
tuhagueres dit
ell, ella, vostèhagué dit
nosaltreshaguérem dit
vosaltreshaguéreu dit
ells, elles, vostèshagueren dit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver dit
tuvas (vares) haver dit
ell, ella, vostèva haver dit
nosaltresvam (vàrem) haver dit
vosaltresvau (vàreu) haver dit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver dit

Futuro perfecto

johauré dit
tuhauràs dit
ell, ella, vostèhaurà dit
nosaltreshaurem dit
vosaltreshaureu dit
ells, elles, vostèshauran dit

Modo subjuntivo

Presente

jodigui
tudiguis
ell, ella, vostèdigui
nosaltresdiguem
vosaltresdigueu
ells, elles, vostèsdiguin

Imperfecto

jodigués
tudiguessis
ell, ella, vostèdigués
nosaltresdiguéssim
vosaltresdiguéssiu
ells, elles, vostèsdiguessin

Perfecto

johagi dit
tuhagis dit
ell, ella, vostèhagi dit
nosaltreshàgim dit
vosaltreshàgiu dit
ells, elles, vostèshagin dit

Pluscuamperfecto

johagués dit
tuhaguessis dit
ell, ella, vostèhagués dit
nosaltreshaguéssim dit
vosaltreshaguéssiu dit
ells, elles, vostèshaguessin dit

Modo condicional

Condicional

jodiria
tudiries
ell, ella, vostèdiria
nosaltresdiríem
vosaltresdiríeu
ells, elles, vostèsdirien

Condicional perfecto

johauria (haguera) dit
tuhauries (hagueres) dit
ell, ella, vostèhauria (haguera) dit
nosaltreshauríem (haguérem) dit
vosaltreshauríeu (haguéreu) dit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) dit

Modo imperativo

(tu)digues
(vostè)digui
(nosaltres)diguem
(vosaltres)digueu
(vostès)diguin

Traducciones

alemán
sagen
inglés
to say, to tell
español
decir
euskera
esan
francés
dire
italiano
dire
neerlandés
zeggen
portugués
dizer