Practicar este verbo
Ets el que fas, no el que dius que faràs.
Eres lo que haces, no lo que dices que harás.
Infinitivofer
Gerundiofent
Participiofet, feta, fets, fetes

Modo indicativo

Presente

jofaig
tufas
ell, ella, vostèfa
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfan

Imperfecto

jofeia
tufeies
ell, ella, vostèfeia
nosaltresfèiem
vosaltresfèieu
ells, elles, vostèsfeien

Pasado simple

jofiu
tuferes
ell, ella, vostèfeu
nosaltresférem
vosaltresféreu
ells, elles, vostèsferen

Pasado perifrástico

jovaig fer
tuvas (vares) fer
ell, ella, vostèva fer
nosaltresvam (vàrem) fer
vosaltresvau (vàreu) fer
ells, elles, vostèsvan (varen) fer

Futuro

jofaré
tufaràs
ell, ella, vostèfarà
nosaltresfarem
vosaltresfareu
ells, elles, vostèsfaran

Perfecto

johe fet
tuhas fet
ell, ella, vostèha fet
nosaltreshem (havem) fet
vosaltresheu (haveu) fet
ells, elles, vostèshan fet

Pluscuamperfecto

johavia fet
tuhavies fet
ell, ella, vostèhavia fet
nosaltreshavíem fet
vosaltreshavíeu fet
ells, elles, vostèshavien fet

Pasado anterior

johaguí fet
tuhagueres fet
ell, ella, vostèhagué fet
nosaltreshaguérem fet
vosaltreshaguéreu fet
ells, elles, vostèshagueren fet

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver fet
tuvas (vares) haver fet
ell, ella, vostèva haver fet
nosaltresvam (vàrem) haver fet
vosaltresvau (vàreu) haver fet
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fet

Futuro perfecto

johauré fet
tuhauràs fet
ell, ella, vostèhaurà fet
nosaltreshaurem fet
vosaltreshaureu fet
ells, elles, vostèshauran fet

Modo subjuntivo

Presente

jofaci
tufacis
ell, ella, vostèfaci
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfacin

Imperfecto

jofes
tufessis
ell, ella, vostèfes
nosaltresféssim
vosaltresféssiu
ells, elles, vostèsfessin

Perfecto

johagi fet
tuhagis fet
ell, ella, vostèhagi fet
nosaltreshàgim fet
vosaltreshàgiu fet
ells, elles, vostèshagin fet

Pluscuamperfecto

johagués fet
tuhaguessis fet
ell, ella, vostèhagués fet
nosaltreshaguéssim fet
vosaltreshaguéssiu fet
ells, elles, vostèshaguessin fet

Modo condicional

Condicional

jofaria
tufaries
ell, ella, vostèfaria
nosaltresfaríem
vosaltresfaríeu
ells, elles, vostèsfarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) fet
tuhauries (hagueres) fet
ell, ella, vostèhauria (haguera) fet
nosaltreshauríem (haguérem) fet
vosaltreshauríeu (haguéreu) fet
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fet

Modo imperativo

(tu)fes
(vostè)faci
(nosaltres)fem
(vosaltres)feu
(vostès)facin

Traducciones

alemán
machen, tun
inglés
to do, to make
español
hacer
euskera
egin
francés
faire
italiano
fare
neerlandés
doen, maken
portugués
fazer