Infinitiu fer
Gerundi fent
Participi fet

Mode indicatiu

Present

jofaig
tufas
ell; ella; vostèfa
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells; elles; vostèsfan

Imperfet

jofeia
tufeies
ell; ella; vostèfeia
nosaltresfèiem
vosaltresfèieu
ells; elles; vostèsfeien

Passat simple

jofiu
tuferes
ell; ella; vostèféu
nosaltresférem
vosaltresféreu
ells; elles; vostèsferen

Futur

jofaré
tufaràs
ell; ella; vostèfarà
nosaltresfarem
vosaltresfareu
ells; elles; vostèsfaran

Mode subjuntiu

Present

jofaci
tufacis
ell; ella; vostèfaci
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells; elles; vostèsfacin

Imperfet

jofes
tufessis
ell; ella; vostèfes
nosaltresféssim
vosaltresféssiu
ells; elles; vostèsfessin

Mode condicional

jofaria
tufaries
ell; ella; vostèfaria
nosaltresfaríem
vosaltresfaríeu
ells; elles; vostèsfarien

Mode imperatiu

(tu)fes
(vostè)faci
(nosaltres)fem
(vosaltres)feu
(vostès)facin

Traduccions

alemany
machen; tun
anglès
to do; to make
castellà
hacer
francès
faire
italià
fare
neerlandès
doen; maken
portuguès
fazer