Infinitiu fer
Gerundi fent
Participi fet

Mode indicatiu

Present

jofaig
tufas
ell, ella, vostèfa
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfan

Imperfet

jofeia
tufeies
ell, ella, vostèfeia
nosaltresfèiem
vosaltresfèieu
ells, elles, vostèsfeien

Passat simple

jofiu
tuferes
ell, ella, vostèféu
nosaltresférem
vosaltresféreu
ells, elles, vostèsferen

Futur

jofaré
tufaràs
ell, ella, vostèfarà
nosaltresfarem
vosaltresfareu
ells, elles, vostèsfaran

Mode subjuntiu

Present

jofaci
tufacis
ell, ella, vostèfaci
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfacin

Imperfet

jofes
tufessis
ell, ella, vostèfes
nosaltresféssim
vosaltresféssiu
ells, elles, vostèsfessin

Mode condicional

jofaria
tufaries
ell, ella, vostèfaria
nosaltresfaríem
vosaltresfaríeu
ells, elles, vostèsfarien

Mode imperatiu

(tu)fes
(vostè)faci
(nosaltres)fem
(vosaltres)feu
(vostès)facin

Traduccions

alemany
machen; tun
anglès
to do; to make
castellà
hacer
francès
faire
italià
fare
neerlandès
doen; maken
portuguès
fazer