Practicar aquest verb
Ets el que fas, no el que dius que faràs.
Infinitiufer
Gerundifent
Participifet, feta, fets, fetes

Mode indicatiu

Present

jofaig
tufas
ell, ella, vostèfa
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfan

Imperfet

jofeia
tufeies
ell, ella, vostèfeia
nosaltresfèiem
vosaltresfèieu
ells, elles, vostèsfeien

Passat simple

jofiu
tuferes
ell, ella, vostèfeu
nosaltresférem
vosaltresféreu
ells, elles, vostèsferen

Passat perifràstic

jovaig fer
tuvas (vares) fer
ell, ella, vostèva fer
nosaltresvam (vàrem) fer
vosaltresvau (vàreu) fer
ells, elles, vostèsvan (varen) fer

Futur

jofaré
tufaràs
ell, ella, vostèfarà
nosaltresfarem
vosaltresfareu
ells, elles, vostèsfaran

Perfet

johe fet
tuhas fet
ell, ella, vostèha fet
nosaltreshem (havem) fet
vosaltresheu (haveu) fet
ells, elles, vostèshan fet

Plusquamperfet

johavia fet
tuhavies fet
ell, ella, vostèhavia fet
nosaltreshavíem fet
vosaltreshavíeu fet
ells, elles, vostèshavien fet

Passat anterior

johaguí fet
tuhagueres fet
ell, ella, vostèhagué fet
nosaltreshaguérem fet
vosaltreshaguéreu fet
ells, elles, vostèshagueren fet

Passat anterior perifràstic

jovaig haver fet
tuvas (vares) haver fet
ell, ella, vostèva haver fet
nosaltresvam (vàrem) haver fet
vosaltresvau (vàreu) haver fet
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fet

Futur perfet

johauré fet
tuhauràs fet
ell, ella, vostèhaurà fet
nosaltreshaurem fet
vosaltreshaureu fet
ells, elles, vostèshauran fet

Mode subjuntiu

Present

jofaci
tufacis
ell, ella, vostèfaci
nosaltresfem
vosaltresfeu
ells, elles, vostèsfacin

Imperfet

jofes
tufessis
ell, ella, vostèfes
nosaltresféssim
vosaltresféssiu
ells, elles, vostèsfessin

Perfet

johagi fet
tuhagis fet
ell, ella, vostèhagi fet
nosaltreshàgim fet
vosaltreshàgiu fet
ells, elles, vostèshagin fet

Plusquamperfet

johagués fet
tuhaguessis fet
ell, ella, vostèhagués fet
nosaltreshaguéssim fet
vosaltreshaguéssiu fet
ells, elles, vostèshaguessin fet

Mode condicional

Condicional

jofaria
tufaries
ell, ella, vostèfaria
nosaltresfaríem
vosaltresfaríeu
ells, elles, vostèsfarien

Condicional perfet

johauria (haguera) fet
tuhauries (hagueres) fet
ell, ella, vostèhauria (haguera) fet
nosaltreshauríem (haguérem) fet
vosaltreshauríeu (haguéreu) fet
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fet

Mode imperatiu

(tu)fes
(vostè)faci
(nosaltres)fem
(vosaltres)feu
(vostès)facin

Traduccions

alemany
machen, tun
anglès
to do, to make
castellà
hacer
basc
egin
francès
faire
italià
fare
neerlandès
doen, maken
portuguès
fazer