Pronunciació Practicar aquest verb
Que et vagi bé.
Infinitiuanar
Gerundianant
Participianat, anada, anats, anades

Mode indicatiu

Present

jovaig
tuvas
ell, ella, vostèva
nosaltresanem
vosaltresaneu
ells, elles, vostèsvan

Imperfet

joanava
tuanaves
ell, ella, vostèanava
nosaltresanàvem
vosaltresanàveu
ells, elles, vostèsanaven

Passat simple

joaní
tuanares
ell, ella, vostèanà
nosaltresanàrem
vosaltresanàreu
ells, elles, vostèsanaren

Passat perifràstic

jovaig anar
tuvas (vares) anar
ell, ella, vostèva anar
nosaltresvam (vàrem) anar
vosaltresvau (vàreu) anar
ells, elles, vostèsvan (varen) anar

Futur

joaniré
tuaniràs
ell, ella, vostèanirà
nosaltresanirem
vosaltresanireu
ells, elles, vostèsaniran

Perfet

johe anat
tuhas anat
ell, ella, vostèha anat
nosaltreshem (havem) anat
vosaltresheu (haveu) anat
ells, elles, vostèshan anat

Plusquamperfet

johavia anat
tuhavies anat
ell, ella, vostèhavia anat
nosaltreshavíem anat
vosaltreshavíeu anat
ells, elles, vostèshavien anat

Passat anterior

johaguí anat
tuhagueres anat
ell, ella, vostèhagué anat
nosaltreshaguérem anat
vosaltreshaguéreu anat
ells, elles, vostèshagueren anat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver anat
tuvas (vares) haver anat
ell, ella, vostèva haver anat
nosaltresvam (vàrem) haver anat
vosaltresvau (vàreu) haver anat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver anat

Futur perfet

johauré anat
tuhauràs anat
ell, ella, vostèhaurà anat
nosaltreshaurem anat
vosaltreshaureu anat
ells, elles, vostèshauran anat

Mode subjuntiu

Present

jovagi
tuvagis
ell, ella, vostèvagi
nosaltresanem
vosaltresaneu
ells, elles, vostèsvagin

Imperfet

joanés
tuanessis
ell, ella, vostèanés
nosaltresanéssim
vosaltresanéssiu
ells, elles, vostèsanessin

Perfet

johagi anat
tuhagis anat
ell, ella, vostèhagi anat
nosaltreshàgim anat
vosaltreshàgiu anat
ells, elles, vostèshagin anat

Plusquamperfet

johagués anat
tuhaguessis anat
ell, ella, vostèhagués anat
nosaltreshaguéssim anat
vosaltreshaguéssiu anat
ells, elles, vostèshaguessin anat

Mode condicional

Condicional

joaniria
tuaniries
ell, ella, vostèaniria
nosaltresaniríem
vosaltresaniríeu
ells, elles, vostèsanirien

Condicional perfet

johauria (haguera) anat
tuhauries (hagueres) anat
ell, ella, vostèhauria (haguera) anat
nosaltreshauríem (haguérem) anat
vosaltreshauríeu (haguéreu) anat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) anat

Mode imperatiu

(tu)ves
(vostè)vagi
(nosaltres)anem
(vosaltres)aneu
(vostès)vagin

Traduccions

alemany
gehen
anglès
to go
castellà
ir
basc
joan
francès
aller
italià
andare
neerlandès
gaan
portuguès
ir