Pronunciació Practicar aquest verb
Infinitiuprendre
Gerundiprenent
Participipres, presa, presos, preses

Mode indicatiu

Present

joprenc
tuprens
ell, ella, vostèpren
nosaltresprenem
vosaltrespreneu
ells, elles, vostèsprenen

Imperfet

joprenia
tuprenies
ell, ella, vostèprenia
nosaltrespreníem
vosaltrespreníeu
ells, elles, vostèsprenien

Passat simple

joprenguí
tuprengueres
ell, ella, vostèprengué
nosaltresprenguérem
vosaltresprenguéreu
ells, elles, vostèsprengueren

Passat perifràstic

jovaig prendre
tuvas (vares) prendre
ell, ella, vostèva prendre
nosaltresvam (vàrem) prendre
vosaltresvau (vàreu) prendre
ells, elles, vostèsvan (varen) prendre

Futur

joprendré
tuprendràs
ell, ella, vostèprendrà
nosaltresprendrem
vosaltresprendreu
ells, elles, vostèsprendran

Perfet

johe pres
tuhas pres
ell, ella, vostèha pres
nosaltreshem (havem) pres
vosaltresheu (haveu) pres
ells, elles, vostèshan pres

Plusquamperfet

johavia pres
tuhavies pres
ell, ella, vostèhavia pres
nosaltreshavíem pres
vosaltreshavíeu pres
ells, elles, vostèshavien pres

Passat anterior

johaguí pres
tuhagueres pres
ell, ella, vostèhagué pres
nosaltreshaguérem pres
vosaltreshaguéreu pres
ells, elles, vostèshagueren pres

Passat anterior perifràstic

jovaig haver pres
tuvas (vares) haver pres
ell, ella, vostèva haver pres
nosaltresvam (vàrem) haver pres
vosaltresvau (vàreu) haver pres
ells, elles, vostèsvan (varen) haver pres

Futur perfet

johauré pres
tuhauràs pres
ell, ella, vostèhaurà pres
nosaltreshaurem pres
vosaltreshaureu pres
ells, elles, vostèshauran pres

Mode subjuntiu

Present

joprengui
tuprenguis
ell, ella, vostèprengui
nosaltresprenguem
vosaltresprengueu
ells, elles, vostèsprenguin

Imperfet

joprengués
tuprenguessis
ell, ella, vostèprengués
nosaltresprenguéssim
vosaltresprenguéssiu
ells, elles, vostèsprenguessin

Perfet

johagi pres
tuhagis pres
ell, ella, vostèhagi pres
nosaltreshàgim pres
vosaltreshàgiu pres
ells, elles, vostèshagin pres

Plusquamperfet

johagués pres
tuhaguessis pres
ell, ella, vostèhagués pres
nosaltreshaguéssim pres
vosaltreshaguéssiu pres
ells, elles, vostèshaguessin pres

Mode condicional

Condicional

joprendria
tuprendries
ell, ella, vostèprendria
nosaltresprendríem
vosaltresprendríeu
ells, elles, vostèsprendrien

Condicional perfet

johauria (haguera) pres
tuhauries (hagueres) pres
ell, ella, vostèhauria (haguera) pres
nosaltreshauríem (haguérem) pres
vosaltreshauríeu (haguéreu) pres
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) pres

Mode imperatiu

(tu)pren
(vostè)prengui
(nosaltres)prenguem
(vosaltres)preneu
(vostès)prenguin

Traduccions

alemany
nehmen
anglès
to take
castellà
prender, tomar
basc
hartu, kendu
francès
prendre
italià
prendere
neerlandès
nemen
portuguès
prender