Practicar aquest verb
Infinitiuagrair
Gerundiagraint
Participiagraït, agraïda, agraïts, agraïdes

Mode indicatiu

Present

joagraeixo
tuagraeixes
ell, ella, vostèagraeix
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells, elles, vostèsagraeixen

Imperfet

joagraïa
tuagraïes
ell, ella, vostèagraïa
nosaltresagraíem
vosaltresagraíeu
ells, elles, vostèsagraïen

Passat simple

joagraí
tuagraïres
ell, ella, vostèagraí
nosaltresagraírem
vosaltresagraíreu
ells, elles, vostèsagraïren

Passat perifràstic

jovaig agrair
tuvas (vares) agrair
ell, ella, vostèva agrair
nosaltresvam (vàrem) agrair
vosaltresvau (vàreu) agrair
ells, elles, vostèsvan (varen) agrair

Futur

joagrairé
tuagrairàs
ell, ella, vostèagrairà
nosaltresagrairem
vosaltresagraireu
ells, elles, vostèsagrairan

Perfet

johe agraït
tuhas agraït
ell, ella, vostèha agraït
nosaltreshem (havem) agraït
vosaltresheu (haveu) agraït
ells, elles, vostèshan agraït

Plusquamperfet

johavia agraït
tuhavies agraït
ell, ella, vostèhavia agraït
nosaltreshavíem agraït
vosaltreshavíeu agraït
ells, elles, vostèshavien agraït

Passat anterior

johaguí agraït
tuhagueres agraït
ell, ella, vostèhagué agraït
nosaltreshaguérem agraït
vosaltreshaguéreu agraït
ells, elles, vostèshagueren agraït

Passat anterior perifràstic

jovaig haver agraït
tuvas (vares) haver agraït
ell, ella, vostèva haver agraït
nosaltresvam (vàrem) haver agraït
vosaltresvau (vàreu) haver agraït
ells, elles, vostèsvan (varen) haver agraït

Futur perfet

johauré agraït
tuhauràs agraït
ell, ella, vostèhaurà agraït
nosaltreshaurem agraït
vosaltreshaureu agraït
ells, elles, vostèshauran agraït

Mode subjuntiu

Present

joagraeixi
tuagraeixis
ell, ella, vostèagraeixi
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells, elles, vostèsagraeixin

Imperfet

joagraís
tuagraïssis
ell, ella, vostèagraís
nosaltresagraíssim
vosaltresagraíssiu
ells, elles, vostèsagraïssin

Perfet

johagi agraït
tuhagis agraït
ell, ella, vostèhagi agraït
nosaltreshàgim agraït
vosaltreshàgiu agraït
ells, elles, vostèshagin agraït

Plusquamperfet

johagués agraït
tuhaguessis agraït
ell, ella, vostèhagués agraït
nosaltreshaguéssim agraït
vosaltreshaguéssiu agraït
ells, elles, vostèshaguessin agraït

Mode condicional

Condicional

joagrairia
tuagrairies
ell, ella, vostèagrairia
nosaltresagrairíem
vosaltresagrairíeu
ells, elles, vostèsagrairien

Condicional perfet

johauria (haguera) agraït
tuhauries (hagueres) agraït
ell, ella, vostèhauria (haguera) agraït
nosaltreshauríem (haguérem) agraït
vosaltreshauríeu (haguéreu) agraït
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) agraït

Mode imperatiu

(tu)agraeix
(vostè)agraeixi
(nosaltres)agraïm
(vosaltres)agraïu
(vostès)agraeixin

Traduccions

alemany
danken, sich bedanken
anglès
to be grateful, to thank
castellà
agradecer
francès
remercier
italià
riconoscere, ringraziare
neerlandès
bedanken, waarderen
portuguès
agradecer