Infinitiu agrair
Gerundi agraint
Participi agraït

Mode indicatiu

Present

joagraeixo
tuagraeixes
ell, ella, vostèagraeix
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells, elles, vostèsagraeixen

Imperfet

joagraïa
tuagraïes
ell, ella, vostèagraïa
nosaltresagraíem
vosaltresagraíeu
ells, elles, vostèsagraïen

Passat simple

joagraí
tuagraïres
ell, ella, vostèagraí
nosaltresagraírem
vosaltresagraíreu
ells, elles, vostèsagraïren

Futur

joagrairé
tuagrairàs
ell, ella, vostèagrairà
nosaltresagrairem
vosaltresagraireu
ells, elles, vostèsagrairan

Mode subjuntiu

Present

joagraeixi
tuagraeixis
ell, ella, vostèagraeixi
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells, elles, vostèsagraeixin

Imperfet

joagraís
tuagraïssis
ell, ella, vostèagraís
nosaltresagraíssim
vosaltresagraíssiu
ells, elles, vostèsagraïssin

Mode condicional

joagrairia
tuagrairies
ell, ella, vostèagrairia
nosaltresagrairíem
vosaltresagrairíeu
ells, elles, vostèsagrairien

Mode imperatiu

(tu)agraeix
(vostè)agraeixi
(nosaltres)agraïm
(vosaltres)agraïu
(vostès)agraeixin

Traduccions

anglès
to be grateful; to thank
castellà
agradecer
francès
remercier
italià
riconoscere; ringraziare
neerlandès
bedanken; waarderen
portuguès
agradecer