Infinitiu agrair
Gerundi agraint
Participi agraït

Mode indicatiu

Present

joagraeixo
tuagraeixes
ell; ella; vostèagraeix
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells; elles; vostèsagraeixen

Imperfet

joagraïa
tuagraïes
ell; ella; vostèagraïa
nosaltresagraíem
vosaltresagraíeu
ells; elles; vostèsagraïen

Passat simple

joagraí
tuagraïres
ell; ella; vostèagraí
nosaltresagraírem
vosaltresagraíreu
ells; elles; vostèsagraïren

Futur

joagrairé
tuagrairàs
ell; ella; vostèagrairà
nosaltresagrairem
vosaltresagraireu
ells; elles; vostèsagrairan

Mode subjuntiu

Present

joagraeixi
tuagraeixis
ell; ella; vostèagraeixi
nosaltresagraïm
vosaltresagraïu
ells; elles; vostèsagraeixin

Imperfet

joagraís
tuagraïssis
ell; ella; vostèagraís
nosaltresagraíssim
vosaltresagraíssiu
ells; elles; vostèsagraïssin

Mode condicional

joagrairia
tuagrairies
ell; ella; vostèagrairia
nosaltresagrairíem
vosaltresagrairíeu
ells; elles; vostèsagrairien

Mode imperatiu

(tu)agraeix
(vostè)agraeixi
(nosaltres)agraïm
(vosaltres)agraïu
(vostès)agraeixin

Traduccions

anglès
to be grateful; to thank
castellà
agradecer
francès
remercier
italià
riconoscere; ringraziare
neerlandès
bedanken; waarderen
portuguès
agradecer