Infinitiu menjar
Gerundi menjant
Participi menjat

Mode indicatiu

Present

jomenjo
tumenges
ell, ella, vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengen

Imperfet

jomenjava
tumenjaves
ell, ella, vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells, elles, vostèsmenjaven

Passat simple

jomengí
tumenjares
ell, ella, vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells, elles, vostèsmenjaren

Futur

jomenjaré
tumenjaràs
ell, ella, vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells, elles, vostèsmenjaran

Mode subjuntiu

Present

jomengi
tumengis
ell, ella, vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengin

Imperfet

jomengés
tumengessis
ell, ella, vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells, elles, vostèsmengessin

Mode condicional

jomenjaria
tumenjaries
ell, ella, vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells, elles, vostèsmenjarien

Mode imperatiu

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Traduccions

alemany
essen
anglès
to eat
castellà
comer
francès
bouffer; manger
italià
mangiare
neerlandès
eten
portuguès
comer