Infinitiu poder
Gerundi podent
Participi pogut

Mode indicatiu

Present

jopuc
tupots
ell; ella; vostèpot
nosaltrespodem
vosaltrespodeu
ells; elles; vostèspoden

Imperfet

jopodia
tupodies
ell; ella; vostèpodia
nosaltrespodíem
vosaltrespodíeu
ells; elles; vostèspodien

Passat simple

jopoguí
tupogueres
ell; ella; vostèpogué
nosaltrespoguérem
vosaltrespoguéreu
ells; elles; vostèspogueren

Futur

jopodré
tupodràs
ell; ella; vostèpodrà
nosaltrespodrem
vosaltrespodreu
ells; elles; vostèspodran

Mode subjuntiu

Present

jopugui
tupuguis
ell; ella; vostèpugui
nosaltrespuguem
vosaltrespugueu
ells; elles; vostèspuguin

Imperfet

jopogués
tupoguessis
ell; ella; vostèpogués
nosaltrespoguéssim
vosaltrespoguéssiu
ells; elles; vostèspoguessin

Mode condicional

jopodria
tupodries
ell; ella; vostèpodria
nosaltrespodríem
vosaltrespodríeu
ells; elles; vostèspodrien

Mode imperatiu

(tu)pugues
(vostè)pugui
(nosaltres)puguem
(vosaltres)pugueu
(vostès)puguin

Traduccions

alemany
dürfen; können; möglich sein
anglès
to be able to; to can; to may
castellà
poder
francès
pouvoir
italià
potere
neerlandès
kunnen; mogelijk zijn; mogen
portuguès
poder