Infinitiu poder
Gerundi podent
Participi pogut

Mode indicatiu

Present

jopuc
tupots
ell, ella, vostèpot
nosaltrespodem
vosaltrespodeu
ells, elles, vostèspoden

Imperfet

jopodia
tupodies
ell, ella, vostèpodia
nosaltrespodíem
vosaltrespodíeu
ells, elles, vostèspodien

Passat simple

jopoguí
tupogueres
ell, ella, vostèpogué
nosaltrespoguérem
vosaltrespoguéreu
ells, elles, vostèspogueren

Futur

jopodré
tupodràs
ell, ella, vostèpodrà
nosaltrespodrem
vosaltrespodreu
ells, elles, vostèspodran

Mode subjuntiu

Present

jopugui
tupuguis
ell, ella, vostèpugui
nosaltrespuguem
vosaltrespugueu
ells, elles, vostèspuguin

Imperfet

jopogués
tupoguessis
ell, ella, vostèpogués
nosaltrespoguéssim
vosaltrespoguéssiu
ells, elles, vostèspoguessin

Mode condicional

jopodria
tupodries
ell, ella, vostèpodria
nosaltrespodríem
vosaltrespodríeu
ells, elles, vostèspodrien

Mode imperatiu

(tu)pugues
(vostè)pugui
(nosaltres)puguem
(vosaltres)pugueu
(vostès)puguin

Traduccions

alemany
dürfen; können; möglich sein
anglès
to be able to; to can; to may
castellà
poder
francès
pouvoir
italià
potere
neerlandès
kunnen; mogelijk zijn; mogen
portuguès
poder