Infinitiu canviar
Gerundi canviant
Participi canviat

Mode indicatiu

Present

jocanvio
tucanvies
ell, ella, vostècanvia
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanvien

Imperfet

jocanviava
tucanviaves
ell, ella, vostècanviava
nosaltrescanviàvem
vosaltrescanviàveu
ells, elles, vostèscanviaven

Passat simple

jocanvií
tucanviares
ell, ella, vostècanvià
nosaltrescanviàrem
vosaltrescanviàreu
ells, elles, vostèscanviaren

Futur

jocanviaré
tucanviaràs
ell, ella, vostècanviarà
nosaltrescanviarem
vosaltrescanviareu
ells, elles, vostèscanviaran

Mode subjuntiu

Present

jocanviï
tucanviïs
ell, ella, vostècanviï
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanviïn

Imperfet

jocanviés
tucanviessis
ell, ella, vostècanviés
nosaltrescanviéssim
vosaltrescanviéssiu
ells, elles, vostèscanviessin

Mode condicional

jocanviaria
tucanviaries
ell, ella, vostècanviaria
nosaltrescanviaríem
vosaltrescanviaríeu
ells, elles, vostèscanviarien

Mode imperatiu

(tu)canvia
(vostè)canviï
(nosaltres)canviem
(vosaltres)canvieu
(vostès)canviïn

Traduccions

alemany
ändern
anglès
to change
castellà
cambiar
francès
changer
italià
cambiare
neerlandès
ruilen; veranderen
portuguès
cambiar; trocar