Pratiquer ce verbe
Infinitifcanviar
Participe présentcanviant
Participe passécanviat, canviada, canviats, canviades

Mode indicatif

Présent

jocanvio
tucanvies
ell, ella, vostècanvia
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanvien

Imparfait

jocanviava
tucanviaves
ell, ella, vostècanviava
nosaltrescanviàvem
vosaltrescanviàveu
ells, elles, vostèscanviaven

Passé simple

jocanvií
tucanviares
ell, ella, vostècanvià
nosaltrescanviàrem
vosaltrescanviàreu
ells, elles, vostèscanviaren

Passé périphrastique

jovaig canviar
tuvas (vares) canviar
ell, ella, vostèva canviar
nosaltresvam (vàrem) canviar
vosaltresvau (vàreu) canviar
ells, elles, vostèsvan (varen) canviar

Futur

jocanviaré
tucanviaràs
ell, ella, vostècanviarà
nosaltrescanviarem
vosaltrescanviareu
ells, elles, vostèscanviaran

Passé composé

johe canviat
tuhas canviat
ell, ella, vostèha canviat
nosaltreshem (havem) canviat
vosaltresheu (haveu) canviat
ells, elles, vostèshan canviat

Plus-que-parfait

johavia canviat
tuhavies canviat
ell, ella, vostèhavia canviat
nosaltreshavíem canviat
vosaltreshavíeu canviat
ells, elles, vostèshavien canviat

Passé antérieur

johaguí canviat
tuhagueres canviat
ell, ella, vostèhagué canviat
nosaltreshaguérem canviat
vosaltreshaguéreu canviat
ells, elles, vostèshagueren canviat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver canviat
tuvas (vares) haver canviat
ell, ella, vostèva haver canviat
nosaltresvam (vàrem) haver canviat
vosaltresvau (vàreu) haver canviat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver canviat

Futur antérieur

johauré canviat
tuhauràs canviat
ell, ella, vostèhaurà canviat
nosaltreshaurem canviat
vosaltreshaureu canviat
ells, elles, vostèshauran canviat

Mode subjonctif

Présent

jocanviï
tucanviïs
ell, ella, vostècanviï
nosaltrescanviem
vosaltrescanvieu
ells, elles, vostèscanviïn

Imparfait

jocanviés
tucanviessis
ell, ella, vostècanviés
nosaltrescanviéssim
vosaltrescanviéssiu
ells, elles, vostèscanviessin

Passé composé

johagi canviat
tuhagis canviat
ell, ella, vostèhagi canviat
nosaltreshàgim canviat
vosaltreshàgiu canviat
ells, elles, vostèshagin canviat

Plus-que-parfait

johagués canviat
tuhaguessis canviat
ell, ella, vostèhagués canviat
nosaltreshaguéssim canviat
vosaltreshaguéssiu canviat
ells, elles, vostèshaguessin canviat

Mode conditionnel

Conditionnel

jocanviaria
tucanviaries
ell, ella, vostècanviaria
nosaltrescanviaríem
vosaltrescanviaríeu
ells, elles, vostèscanviarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) canviat
tuhauries (hagueres) canviat
ell, ella, vostèhauria (haguera) canviat
nosaltreshauríem (haguérem) canviat
vosaltreshauríeu (haguéreu) canviat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) canviat

Mode impératif

(tu)canvia
(vostè)canviï
(nosaltres)canviem
(vosaltres)canvieu
(vostès)canviïn

Traductions

allemand
ändern
anglais
to change
espagnol
cambiar
basque
aldatu
français
changer
italien
cambiare
néerlandais
ruilen, veranderen
portugais
cambiar, trocar