Prononciation Pratiquer ce verbe
Vaig de vacances als Pirineus.
Infinitifanar
Participe présentanant
Participe passéanat, anada, anats, anades

Mode indicatif

Présent

jovaig
tuvas
ell, ella, vostèva
nosaltresanem
vosaltresaneu
ells, elles, vostèsvan

Imparfait

joanava
tuanaves
ell, ella, vostèanava
nosaltresanàvem
vosaltresanàveu
ells, elles, vostèsanaven

Passé simple

joaní
tuanares
ell, ella, vostèanà
nosaltresanàrem
vosaltresanàreu
ells, elles, vostèsanaren

Passé périphrastique

jovaig anar
tuvas (vares) anar
ell, ella, vostèva anar
nosaltresvam (vàrem) anar
vosaltresvau (vàreu) anar
ells, elles, vostèsvan (varen) anar

Futur

joaniré
tuaniràs
ell, ella, vostèanirà
nosaltresanirem
vosaltresanireu
ells, elles, vostèsaniran

Passé composé

johe anat
tuhas anat
ell, ella, vostèha anat
nosaltreshem (havem) anat
vosaltresheu (haveu) anat
ells, elles, vostèshan anat

Plus-que-parfait

johavia anat
tuhavies anat
ell, ella, vostèhavia anat
nosaltreshavíem anat
vosaltreshavíeu anat
ells, elles, vostèshavien anat

Passé antérieur

johaguí anat
tuhagueres anat
ell, ella, vostèhagué anat
nosaltreshaguérem anat
vosaltreshaguéreu anat
ells, elles, vostèshagueren anat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver anat
tuvas (vares) haver anat
ell, ella, vostèva haver anat
nosaltresvam (vàrem) haver anat
vosaltresvau (vàreu) haver anat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver anat

Futur antérieur

johauré anat
tuhauràs anat
ell, ella, vostèhaurà anat
nosaltreshaurem anat
vosaltreshaureu anat
ells, elles, vostèshauran anat

Mode subjonctif

Présent

jovagi
tuvagis
ell, ella, vostèvagi
nosaltresanem
vosaltresaneu
ells, elles, vostèsvagin

Imparfait

joanés
tuanessis
ell, ella, vostèanés
nosaltresanéssim
vosaltresanéssiu
ells, elles, vostèsanessin

Passé composé

johagi anat
tuhagis anat
ell, ella, vostèhagi anat
nosaltreshàgim anat
vosaltreshàgiu anat
ells, elles, vostèshagin anat

Plus-que-parfait

johagués anat
tuhaguessis anat
ell, ella, vostèhagués anat
nosaltreshaguéssim anat
vosaltreshaguéssiu anat
ells, elles, vostèshaguessin anat

Mode conditionnel

Conditionnel

joaniria
tuaniries
ell, ella, vostèaniria
nosaltresaniríem
vosaltresaniríeu
ells, elles, vostèsanirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) anat
tuhauries (hagueres) anat
ell, ella, vostèhauria (haguera) anat
nosaltreshauríem (haguérem) anat
vosaltreshauríeu (haguéreu) anat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) anat

Mode impératif

(tu)ves
(vostè)vagi
(nosaltres)anem
(vosaltres)aneu
(vostès)vagin

Traductions

allemand
gehen
anglais
to go
espagnol
ir
basque
joan
français
aller
italien
andare
néerlandais
gaan
portugais
ir