Pratiquer ce verbe
Infinitifpoder
Participe présentpodent
Participe passépogut, poguda, poguts, pogudes

Mode indicatif

Présent

jopuc
tupots
ell, ella, vostèpot
nosaltrespodem
vosaltrespodeu
ells, elles, vostèspoden

Imparfait

jopodia
tupodies
ell, ella, vostèpodia
nosaltrespodíem
vosaltrespodíeu
ells, elles, vostèspodien

Passé simple

jopoguí
tupogueres
ell, ella, vostèpogué
nosaltrespoguérem
vosaltrespoguéreu
ells, elles, vostèspogueren

Passé périphrastique

jovaig poder
tuvas (vares) poder
ell, ella, vostèva poder
nosaltresvam (vàrem) poder
vosaltresvau (vàreu) poder
ells, elles, vostèsvan (varen) poder

Futur

jopodré
tupodràs
ell, ella, vostèpodrà
nosaltrespodrem
vosaltrespodreu
ells, elles, vostèspodran

Passé composé

johe pogut
tuhas pogut
ell, ella, vostèha pogut
nosaltreshem (havem) pogut
vosaltresheu (haveu) pogut
ells, elles, vostèshan pogut

Plus-que-parfait

johavia pogut
tuhavies pogut
ell, ella, vostèhavia pogut
nosaltreshavíem pogut
vosaltreshavíeu pogut
ells, elles, vostèshavien pogut

Passé antérieur

johaguí pogut
tuhagueres pogut
ell, ella, vostèhagué pogut
nosaltreshaguérem pogut
vosaltreshaguéreu pogut
ells, elles, vostèshagueren pogut

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver pogut
tuvas (vares) haver pogut
ell, ella, vostèva haver pogut
nosaltresvam (vàrem) haver pogut
vosaltresvau (vàreu) haver pogut
ells, elles, vostèsvan (varen) haver pogut

Futur antérieur

johauré pogut
tuhauràs pogut
ell, ella, vostèhaurà pogut
nosaltreshaurem pogut
vosaltreshaureu pogut
ells, elles, vostèshauran pogut

Mode subjonctif

Présent

jopugui
tupuguis
ell, ella, vostèpugui
nosaltrespuguem
vosaltrespugueu
ells, elles, vostèspuguin

Imparfait

jopogués
tupoguessis
ell, ella, vostèpogués
nosaltrespoguéssim
vosaltrespoguéssiu
ells, elles, vostèspoguessin

Passé composé

johagi pogut
tuhagis pogut
ell, ella, vostèhagi pogut
nosaltreshàgim pogut
vosaltreshàgiu pogut
ells, elles, vostèshagin pogut

Plus-que-parfait

johagués pogut
tuhaguessis pogut
ell, ella, vostèhagués pogut
nosaltreshaguéssim pogut
vosaltreshaguéssiu pogut
ells, elles, vostèshaguessin pogut

Mode conditionnel

Conditionnel

jopodria
tupodries
ell, ella, vostèpodria
nosaltrespodríem
vosaltrespodríeu
ells, elles, vostèspodrien

Conditionnel passé

johauria (haguera) pogut
tuhauries (hagueres) pogut
ell, ella, vostèhauria (haguera) pogut
nosaltreshauríem (haguérem) pogut
vosaltreshauríeu (haguéreu) pogut
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) pogut

Mode impératif

(tu)pugues
(vostè)pugui
(nosaltres)puguem
(vosaltres)pugueu
(vostès)puguin

Traductions

allemand
dürfen, können, möglich sein
anglais
to be able to, to can, to may
espagnol
poder
français
pouvoir
italien
potere
néerlandais
kunnen, mogelijk zijn, mogen
portugais
poder