Verb üben
Infinitivpoder
Partizip Präsenspodent
Partizip Perfektpogut, poguda, poguts, pogudes

Indikativ

Präsens

jopuc
tupots
ell, ella, vostèpot
nosaltrespodem
vosaltrespodeu
ells, elles, vostèspoden

Imperfekt

jopodia
tupodies
ell, ella, vostèpodia
nosaltrespodíem
vosaltrespodíeu
ells, elles, vostèspodien

Passat simple

jopoguí
tupogueres
ell, ella, vostèpogué
nosaltrespoguérem
vosaltrespoguéreu
ells, elles, vostèspogueren

Passat perifràstic

jovaig poder
tuvas (vares) poder
ell, ella, vostèva poder
nosaltresvam (vàrem) poder
vosaltresvau (vàreu) poder
ells, elles, vostèsvan (varen) poder

Futur

jopodré
tupodràs
ell, ella, vostèpodrà
nosaltrespodrem
vosaltrespodreu
ells, elles, vostèspodran

Perfet

johe pogut
tuhas pogut
ell, ella, vostèha pogut
nosaltreshem (havem) pogut
vosaltresheu (haveu) pogut
ells, elles, vostèshan pogut

Plusquamperfekt

johavia pogut
tuhavies pogut
ell, ella, vostèhavia pogut
nosaltreshavíem pogut
vosaltreshavíeu pogut
ells, elles, vostèshavien pogut

Passat anterior

johaguí pogut
tuhagueres pogut
ell, ella, vostèhagué pogut
nosaltreshaguérem pogut
vosaltreshaguéreu pogut
ells, elles, vostèshagueren pogut

Passat anterior perifràstic

jovaig haver pogut
tuvas (vares) haver pogut
ell, ella, vostèva haver pogut
nosaltresvam (vàrem) haver pogut
vosaltresvau (vàreu) haver pogut
ells, elles, vostèsvan (varen) haver pogut

Futur perfet

johauré pogut
tuhauràs pogut
ell, ella, vostèhaurà pogut
nosaltreshaurem pogut
vosaltreshaureu pogut
ells, elles, vostèshauran pogut

Subjunktiv

Präsens

jopugui
tupuguis
ell, ella, vostèpugui
nosaltrespuguem
vosaltrespugueu
ells, elles, vostèspuguin

Imperfekt

jopogués
tupoguessis
ell, ella, vostèpogués
nosaltrespoguéssim
vosaltrespoguéssiu
ells, elles, vostèspoguessin

Perfet

johagi pogut
tuhagis pogut
ell, ella, vostèhagi pogut
nosaltreshàgim pogut
vosaltreshàgiu pogut
ells, elles, vostèshagin pogut

Plusquamperfekt

johagués pogut
tuhaguessis pogut
ell, ella, vostèhagués pogut
nosaltreshaguéssim pogut
vosaltreshaguéssiu pogut
ells, elles, vostèshaguessin pogut

Konditionalis

Konditionalis

jopodria
tupodries
ell, ella, vostèpodria
nosaltrespodríem
vosaltrespodríeu
ells, elles, vostèspodrien

Condicional perfet

johauria (haguera) pogut
tuhauries (hagueres) pogut
ell, ella, vostèhauria (haguera) pogut
nosaltreshauríem (haguérem) pogut
vosaltreshauríeu (haguéreu) pogut
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) pogut

Imperativ

(tu)pugues
(vostè)pugui
(nosaltres)puguem
(vosaltres)pugueu
(vostès)puguin

Übersetzungen

Deutsch
dürfen, können, möglich sein
Englisch
to be able to, to can, to may
Spanisch
poder
Französisch
pouvoir
Italienisch
potere
Niederländisch
kunnen, mogelijk zijn, mogen
Portugiesisch
poder