Verb üben
Dani menja el seu entrepà al parc.
Infinitivmenjar
Partizip Präsensmenjant
Partizip Perfektmenjat, menjada, menjats, menjades

Indikativ

Präsens

jomenjo
tumenges
ell, ella, vostèmenja
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengen

Imperfekt

jomenjava
tumenjaves
ell, ella, vostèmenjava
nosaltresmenjàvem
vosaltresmenjàveu
ells, elles, vostèsmenjaven

Passat simple

jomengí
tumenjares
ell, ella, vostèmenjà
nosaltresmenjàrem
vosaltresmenjàreu
ells, elles, vostèsmenjaren

Passat perifràstic

jovaig menjar
tuvas (vares) menjar
ell, ella, vostèva menjar
nosaltresvam (vàrem) menjar
vosaltresvau (vàreu) menjar
ells, elles, vostèsvan (varen) menjar

Futur

jomenjaré
tumenjaràs
ell, ella, vostèmenjarà
nosaltresmenjarem
vosaltresmenjareu
ells, elles, vostèsmenjaran

Perfet

johe menjat
tuhas menjat
ell, ella, vostèha menjat
nosaltreshem (havem) menjat
vosaltresheu (haveu) menjat
ells, elles, vostèshan menjat

Plusquamperfekt

johavia menjat
tuhavies menjat
ell, ella, vostèhavia menjat
nosaltreshavíem menjat
vosaltreshavíeu menjat
ells, elles, vostèshavien menjat

Passat anterior

johaguí menjat
tuhagueres menjat
ell, ella, vostèhagué menjat
nosaltreshaguérem menjat
vosaltreshaguéreu menjat
ells, elles, vostèshagueren menjat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver menjat
tuvas (vares) haver menjat
ell, ella, vostèva haver menjat
nosaltresvam (vàrem) haver menjat
vosaltresvau (vàreu) haver menjat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver menjat

Futur perfet

johauré menjat
tuhauràs menjat
ell, ella, vostèhaurà menjat
nosaltreshaurem menjat
vosaltreshaureu menjat
ells, elles, vostèshauran menjat

Subjunktiv

Präsens

jomengi
tumengis
ell, ella, vostèmengi
nosaltresmengem
vosaltresmengeu
ells, elles, vostèsmengin

Imperfekt

jomengés
tumengessis
ell, ella, vostèmengés
nosaltresmengéssim
vosaltresmengéssiu
ells, elles, vostèsmengessin

Perfet

johagi menjat
tuhagis menjat
ell, ella, vostèhagi menjat
nosaltreshàgim menjat
vosaltreshàgiu menjat
ells, elles, vostèshagin menjat

Plusquamperfekt

johagués menjat
tuhaguessis menjat
ell, ella, vostèhagués menjat
nosaltreshaguéssim menjat
vosaltreshaguéssiu menjat
ells, elles, vostèshaguessin menjat

Konditionalis

Konditionalis

jomenjaria
tumenjaries
ell, ella, vostèmenjaria
nosaltresmenjaríem
vosaltresmenjaríeu
ells, elles, vostèsmenjarien

Condicional perfet

johauria (haguera) menjat
tuhauries (hagueres) menjat
ell, ella, vostèhauria (haguera) menjat
nosaltreshauríem (haguérem) menjat
vosaltreshauríeu (haguéreu) menjat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) menjat

Imperativ

(tu)menja
(vostè)mengi
(nosaltres)mengem
(vosaltres)mengeu
(vostès)mengin

Übersetzungen

Deutsch
essen
Englisch
to eat
Spanisch
comer
Baskisch
jan
Französisch
bouffer, manger
Italienisch
mangiare
Niederländisch
eten
Portugiesisch
comer