Practicar aquest verb
Ara mateix estic aprenent català amb verbs.cat.
Infinitiuaprendre
Gerundiaprenent
Participiaprès, apresa, apresos, apreses

Mode indicatiu

Present

joaprenc
tuaprens
ell, ella, vostèaprèn
nosaltresaprenem
vosaltresapreneu
ells, elles, vostèsaprenen

Imperfet

joaprenia
tuaprenies
ell, ella, vostèaprenia
nosaltresapreníem
vosaltresapreníeu
ells, elles, vostèsaprenien

Passat simple

joaprenguí
tuaprengueres
ell, ella, vostèaprengué
nosaltresaprenguérem
vosaltresaprenguéreu
ells, elles, vostèsaprengueren

Passat perifràstic

jovaig aprendre
tuvas (vares) aprendre
ell, ella, vostèva aprendre
nosaltresvam (vàrem) aprendre
vosaltresvau (vàreu) aprendre
ells, elles, vostèsvan (varen) aprendre

Futur

joaprendré
tuaprendràs
ell, ella, vostèaprendrà
nosaltresaprendrem
vosaltresaprendreu
ells, elles, vostèsaprendran

Perfet

johe après
tuhas après
ell, ella, vostèha après
nosaltreshem (havem) après
vosaltresheu (haveu) après
ells, elles, vostèshan après

Plusquamperfet

johavia après
tuhavies après
ell, ella, vostèhavia après
nosaltreshavíem après
vosaltreshavíeu après
ells, elles, vostèshavien après

Passat anterior

johaguí après
tuhagueres après
ell, ella, vostèhagué après
nosaltreshaguérem après
vosaltreshaguéreu après
ells, elles, vostèshagueren après

Passat anterior perifràstic

jovaig haver après
tuvas (vares) haver après
ell, ella, vostèva haver après
nosaltresvam (vàrem) haver après
vosaltresvau (vàreu) haver après
ells, elles, vostèsvan (varen) haver après

Futur perfet

johauré après
tuhauràs après
ell, ella, vostèhaurà après
nosaltreshaurem après
vosaltreshaureu après
ells, elles, vostèshauran après

Mode subjuntiu

Present

joaprengui
tuaprenguis
ell, ella, vostèaprengui
nosaltresaprenguem
vosaltresaprengueu
ells, elles, vostèsaprenguin

Imperfet

joaprengués
tuaprenguessis
ell, ella, vostèaprengués
nosaltresaprenguéssim
vosaltresaprenguéssiu
ells, elles, vostèsaprenguessin

Perfet

johagi après
tuhagis après
ell, ella, vostèhagi après
nosaltreshàgim après
vosaltreshàgiu après
ells, elles, vostèshagin après

Plusquamperfet

johagués après
tuhaguessis après
ell, ella, vostèhagués après
nosaltreshaguéssim après
vosaltreshaguéssiu après
ells, elles, vostèshaguessin après

Mode condicional

Condicional

joaprendria
tuaprendries
ell, ella, vostèaprendria
nosaltresaprendríem
vosaltresaprendríeu
ells, elles, vostèsaprendrien

Condicional perfet

johauria (haguera) après
tuhauries (hagueres) après
ell, ella, vostèhauria (haguera) après
nosaltreshauríem (haguérem) après
vosaltreshauríeu (haguéreu) après
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) après

Mode imperatiu

(tu)aprèn
(vostè)aprengui
(nosaltres)aprenguem
(vosaltres)apreneu
(vostès)aprenguin

Traduccions

alemany
lernen
anglès
to learn
castellà
aprender
basc
ikasi
francès
apprendre
italià
apprendere, imparare
neerlandès
leren
portuguès
aprender