Verb üben
Infinitivfondre
Partizip Präsensfonent
Partizip Perfektfos, fosa, fosos, foses

Indikativ

Präsens

jofonc
tufons
ell, ella, vostèfon
nosaltresfonem
vosaltresfoneu
ells, elles, vostèsfonen

Imperfekt

jofonia
tufonies
ell, ella, vostèfonia
nosaltresfoníem
vosaltresfoníeu
ells, elles, vostèsfonien

Passat simple

jofonguí
tufongueres
ell, ella, vostèfongué
nosaltresfonguérem
vosaltresfonguéreu
ells, elles, vostèsfongueren

Passat perifràstic

jovaig fondre
tuvas (vares) fondre
ell, ella, vostèva fondre
nosaltresvam (vàrem) fondre
vosaltresvau (vàreu) fondre
ells, elles, vostèsvan (varen) fondre

Futur

jofondré
tufondràs
ell, ella, vostèfondrà
nosaltresfondrem
vosaltresfondreu
ells, elles, vostèsfondran

Perfet

johe fos
tuhas fos
ell, ella, vostèha fos
nosaltreshem (havem) fos
vosaltresheu (haveu) fos
ells, elles, vostèshan fos

Plusquamperfekt

johavia fos
tuhavies fos
ell, ella, vostèhavia fos
nosaltreshavíem fos
vosaltreshavíeu fos
ells, elles, vostèshavien fos

Passat anterior

johaguí fos
tuhagueres fos
ell, ella, vostèhagué fos
nosaltreshaguérem fos
vosaltreshaguéreu fos
ells, elles, vostèshagueren fos

Passat anterior perifràstic

jovaig haver fos
tuvas (vares) haver fos
ell, ella, vostèva haver fos
nosaltresvam (vàrem) haver fos
vosaltresvau (vàreu) haver fos
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fos

Futur perfet

johauré fos
tuhauràs fos
ell, ella, vostèhaurà fos
nosaltreshaurem fos
vosaltreshaureu fos
ells, elles, vostèshauran fos

Subjunktiv

Präsens

jofongui
tufonguis
ell, ella, vostèfongui
nosaltresfonguem
vosaltresfongueu
ells, elles, vostèsfonguin

Imperfekt

jofongués
tufonguessis
ell, ella, vostèfongués
nosaltresfonguéssim
vosaltresfonguéssiu
ells, elles, vostèsfonguessin

Perfet

johagi fos
tuhagis fos
ell, ella, vostèhagi fos
nosaltreshàgim fos
vosaltreshàgiu fos
ells, elles, vostèshagin fos

Plusquamperfekt

johagués fos
tuhaguessis fos
ell, ella, vostèhagués fos
nosaltreshaguéssim fos
vosaltreshaguéssiu fos
ells, elles, vostèshaguessin fos

Konditionalis

Konditionalis

jofondria
tufondries
ell, ella, vostèfondria
nosaltresfondríem
vosaltresfondríeu
ells, elles, vostèsfondrien

Condicional perfet

johauria (haguera) fos
tuhauries (hagueres) fos
ell, ella, vostèhauria (haguera) fos
nosaltreshauríem (haguérem) fos
vosaltreshauríeu (haguéreu) fos
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fos

Imperativ

(tu)fon
(vostè)fongui
(nosaltres)fonguem
(vosaltres)foneu
(vostès)fonguin

Übersetzungen

Deutsch
schmelzen
Englisch
to melt
Spanisch
derretir, fundir
Französisch
fondre
Italienisch
fondere
Niederländisch
smelten
Portugiesisch
fundir