Verb üben
Infinitivconferir
Partizip Präsensconferint
Partizip Perfektconferit, conferida, conferits, conferides

Indikativ

Präsens

joconfereixo
tuconfereixes
ell, ella, vostèconfereix
nosaltresconferim
vosaltresconferiu
ells, elles, vostèsconfereixen

Imperfekt

joconferia
tuconferies
ell, ella, vostèconferia
nosaltresconferíem
vosaltresconferíeu
ells, elles, vostèsconferien

Passat simple

joconferí
tuconferires
ell, ella, vostèconferí
nosaltresconferírem
vosaltresconferíreu
ells, elles, vostèsconferiren

Passat perifràstic

jovaig conferir
tuvas (vares) conferir
ell, ella, vostèva conferir
nosaltresvam (vàrem) conferir
vosaltresvau (vàreu) conferir
ells, elles, vostèsvan (varen) conferir

Futur

joconferiré
tuconferiràs
ell, ella, vostèconferirà
nosaltresconferirem
vosaltresconferireu
ells, elles, vostèsconferiran

Perfet

johe conferit
tuhas conferit
ell, ella, vostèha conferit
nosaltreshem (havem) conferit
vosaltresheu (haveu) conferit
ells, elles, vostèshan conferit

Plusquamperfekt

johavia conferit
tuhavies conferit
ell, ella, vostèhavia conferit
nosaltreshavíem conferit
vosaltreshavíeu conferit
ells, elles, vostèshavien conferit

Passat anterior

johaguí conferit
tuhagueres conferit
ell, ella, vostèhagué conferit
nosaltreshaguérem conferit
vosaltreshaguéreu conferit
ells, elles, vostèshagueren conferit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver conferit
tuvas (vares) haver conferit
ell, ella, vostèva haver conferit
nosaltresvam (vàrem) haver conferit
vosaltresvau (vàreu) haver conferit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver conferit

Futur perfet

johauré conferit
tuhauràs conferit
ell, ella, vostèhaurà conferit
nosaltreshaurem conferit
vosaltreshaureu conferit
ells, elles, vostèshauran conferit

Subjunktiv

Präsens

joconfereixi
tuconfereixis
ell, ella, vostèconfereixi
nosaltresconferim
vosaltresconferiu
ells, elles, vostèsconfereixin

Imperfekt

joconferís
tuconferissis
ell, ella, vostèconferís
nosaltresconferíssim
vosaltresconferíssiu
ells, elles, vostèsconferissin

Perfet

johagi conferit
tuhagis conferit
ell, ella, vostèhagi conferit
nosaltreshàgim conferit
vosaltreshàgiu conferit
ells, elles, vostèshagin conferit

Plusquamperfekt

johagués conferit
tuhaguessis conferit
ell, ella, vostèhagués conferit
nosaltreshaguéssim conferit
vosaltreshaguéssiu conferit
ells, elles, vostèshaguessin conferit

Konditionalis

Konditionalis

joconferiria
tuconferiries
ell, ella, vostèconferiria
nosaltresconferiríem
vosaltresconferiríeu
ells, elles, vostèsconferirien

Condicional perfet

johauria (haguera) conferit
tuhauries (hagueres) conferit
ell, ella, vostèhauria (haguera) conferit
nosaltreshauríem (haguérem) conferit
vosaltreshauríeu (haguéreu) conferit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) conferit

Imperativ

(tu)confereix
(vostè)confereixi
(nosaltres)conferim
(vosaltres)conferiu
(vostès)confereixin

Übersetzungen

Deutsch
verleihen
Englisch
to confer
Spanisch
conferir
Französisch
conférer
Italienisch
conferire
Niederländisch
toekennen, verlenen
Portugiesisch
conferir