Pratiquer ce verbe
Infinitifconferir
Participe présentconferint
Participe passéconferit, conferida, conferits, conferides

Mode indicatif

Présent

joconfereixo
tuconfereixes
ell, ella, vostèconfereix
nosaltresconferim
vosaltresconferiu
ells, elles, vostèsconfereixen

Imparfait

joconferia
tuconferies
ell, ella, vostèconferia
nosaltresconferíem
vosaltresconferíeu
ells, elles, vostèsconferien

Passé simple

joconferí
tuconferires
ell, ella, vostèconferí
nosaltresconferírem
vosaltresconferíreu
ells, elles, vostèsconferiren

Passé périphrastique

jovaig conferir
tuvas (vares) conferir
ell, ella, vostèva conferir
nosaltresvam (vàrem) conferir
vosaltresvau (vàreu) conferir
ells, elles, vostèsvan (varen) conferir

Futur

joconferiré
tuconferiràs
ell, ella, vostèconferirà
nosaltresconferirem
vosaltresconferireu
ells, elles, vostèsconferiran

Passé composé

johe conferit
tuhas conferit
ell, ella, vostèha conferit
nosaltreshem (havem) conferit
vosaltresheu (haveu) conferit
ells, elles, vostèshan conferit

Plus-que-parfait

johavia conferit
tuhavies conferit
ell, ella, vostèhavia conferit
nosaltreshavíem conferit
vosaltreshavíeu conferit
ells, elles, vostèshavien conferit

Passé antérieur

johaguí conferit
tuhagueres conferit
ell, ella, vostèhagué conferit
nosaltreshaguérem conferit
vosaltreshaguéreu conferit
ells, elles, vostèshagueren conferit

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver conferit
tuvas (vares) haver conferit
ell, ella, vostèva haver conferit
nosaltresvam (vàrem) haver conferit
vosaltresvau (vàreu) haver conferit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver conferit

Futur antérieur

johauré conferit
tuhauràs conferit
ell, ella, vostèhaurà conferit
nosaltreshaurem conferit
vosaltreshaureu conferit
ells, elles, vostèshauran conferit

Mode subjonctif

Présent

joconfereixi
tuconfereixis
ell, ella, vostèconfereixi
nosaltresconferim
vosaltresconferiu
ells, elles, vostèsconfereixin

Imparfait

joconferís
tuconferissis
ell, ella, vostèconferís
nosaltresconferíssim
vosaltresconferíssiu
ells, elles, vostèsconferissin

Passé composé

johagi conferit
tuhagis conferit
ell, ella, vostèhagi conferit
nosaltreshàgim conferit
vosaltreshàgiu conferit
ells, elles, vostèshagin conferit

Plus-que-parfait

johagués conferit
tuhaguessis conferit
ell, ella, vostèhagués conferit
nosaltreshaguéssim conferit
vosaltreshaguéssiu conferit
ells, elles, vostèshaguessin conferit

Mode conditionnel

Conditionnel

joconferiria
tuconferiries
ell, ella, vostèconferiria
nosaltresconferiríem
vosaltresconferiríeu
ells, elles, vostèsconferirien

Conditionnel passé

johauria (haguera) conferit
tuhauries (hagueres) conferit
ell, ella, vostèhauria (haguera) conferit
nosaltreshauríem (haguérem) conferit
vosaltreshauríeu (haguéreu) conferit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) conferit

Mode impératif

(tu)confereix
(vostè)confereixi
(nosaltres)conferim
(vosaltres)conferiu
(vostès)confereixin

Traductions

allemand
verleihen
anglais
to confer
espagnol
conferir
français
conférer
italien
conferire
néerlandais
toekennen, verlenen
portugais
conferir