Verb üben
Infinitivfarcir
Partizip Präsensfarcint
Partizip Perfektfarcit, farcida, farcits, farcides

Indikativ

Präsens

jofarceixo
tufarceixes
ell, ella, vostèfarceix
nosaltresfarcim
vosaltresfarciu
ells, elles, vostèsfarceixen

Imperfekt

jofarcia
tufarcies
ell, ella, vostèfarcia
nosaltresfarcíem
vosaltresfarcíeu
ells, elles, vostèsfarcien

Passat simple

jofarcí
tufarcires
ell, ella, vostèfarcí
nosaltresfarcírem
vosaltresfarcíreu
ells, elles, vostèsfarciren

Passat perifràstic

jovaig farcir
tuvas (vares) farcir
ell, ella, vostèva farcir
nosaltresvam (vàrem) farcir
vosaltresvau (vàreu) farcir
ells, elles, vostèsvan (varen) farcir

Futur

jofarciré
tufarciràs
ell, ella, vostèfarcirà
nosaltresfarcirem
vosaltresfarcireu
ells, elles, vostèsfarciran

Perfet

johe farcit
tuhas farcit
ell, ella, vostèha farcit
nosaltreshem (havem) farcit
vosaltresheu (haveu) farcit
ells, elles, vostèshan farcit

Plusquamperfekt

johavia farcit
tuhavies farcit
ell, ella, vostèhavia farcit
nosaltreshavíem farcit
vosaltreshavíeu farcit
ells, elles, vostèshavien farcit

Passat anterior

johaguí farcit
tuhagueres farcit
ell, ella, vostèhagué farcit
nosaltreshaguérem farcit
vosaltreshaguéreu farcit
ells, elles, vostèshagueren farcit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver farcit
tuvas (vares) haver farcit
ell, ella, vostèva haver farcit
nosaltresvam (vàrem) haver farcit
vosaltresvau (vàreu) haver farcit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver farcit

Futur perfet

johauré farcit
tuhauràs farcit
ell, ella, vostèhaurà farcit
nosaltreshaurem farcit
vosaltreshaureu farcit
ells, elles, vostèshauran farcit

Subjunktiv

Präsens

jofarceixi
tufarceixis
ell, ella, vostèfarceixi
nosaltresfarcim
vosaltresfarciu
ells, elles, vostèsfarceixin

Imperfekt

jofarcís
tufarcissis
ell, ella, vostèfarcís
nosaltresfarcíssim
vosaltresfarcíssiu
ells, elles, vostèsfarcissin

Perfet

johagi farcit
tuhagis farcit
ell, ella, vostèhagi farcit
nosaltreshàgim farcit
vosaltreshàgiu farcit
ells, elles, vostèshagin farcit

Plusquamperfekt

johagués farcit
tuhaguessis farcit
ell, ella, vostèhagués farcit
nosaltreshaguéssim farcit
vosaltreshaguéssiu farcit
ells, elles, vostèshaguessin farcit

Konditionalis

Konditionalis

jofarciria
tufarciries
ell, ella, vostèfarciria
nosaltresfarciríem
vosaltresfarciríeu
ells, elles, vostèsfarcirien

Condicional perfet

johauria (haguera) farcit
tuhauries (hagueres) farcit
ell, ella, vostèhauria (haguera) farcit
nosaltreshauríem (haguérem) farcit
vosaltreshauríeu (haguéreu) farcit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) farcit

Imperativ

(tu)farceix
(vostè)farceixi
(nosaltres)farcim
(vosaltres)farciu
(vostès)farceixin

Übersetzungen

Englisch
to fill
Spanisch
rellenar
Französisch
farcir, remplir
Italienisch
riempire
Portugiesisch
preencher