Verb üben
Infinitiveximir
Partizip Präsenseximint
Partizip Perfekteximit, eximida, eximits, eximides

Indikativ

Präsens

joeximeixo
tueximeixes
ell, ella, vostèeximeix
nosaltreseximim
vosaltreseximiu
ells, elles, vostèseximeixen

Imperfekt

joeximia
tueximies
ell, ella, vostèeximia
nosaltreseximíem
vosaltreseximíeu
ells, elles, vostèseximien

Passat simple

joeximí
tueximires
ell, ella, vostèeximí
nosaltreseximírem
vosaltreseximíreu
ells, elles, vostèseximiren

Passat perifràstic

jovaig eximir
tuvas (vares) eximir
ell, ella, vostèva eximir
nosaltresvam (vàrem) eximir
vosaltresvau (vàreu) eximir
ells, elles, vostèsvan (varen) eximir

Futur

joeximiré
tueximiràs
ell, ella, vostèeximirà
nosaltreseximirem
vosaltreseximireu
ells, elles, vostèseximiran

Perfet

johe eximit
tuhas eximit
ell, ella, vostèha eximit
nosaltreshem (havem) eximit
vosaltresheu (haveu) eximit
ells, elles, vostèshan eximit

Plusquamperfekt

johavia eximit
tuhavies eximit
ell, ella, vostèhavia eximit
nosaltreshavíem eximit
vosaltreshavíeu eximit
ells, elles, vostèshavien eximit

Passat anterior

johaguí eximit
tuhagueres eximit
ell, ella, vostèhagué eximit
nosaltreshaguérem eximit
vosaltreshaguéreu eximit
ells, elles, vostèshagueren eximit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eximit
tuvas (vares) haver eximit
ell, ella, vostèva haver eximit
nosaltresvam (vàrem) haver eximit
vosaltresvau (vàreu) haver eximit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eximit

Futur perfet

johauré eximit
tuhauràs eximit
ell, ella, vostèhaurà eximit
nosaltreshaurem eximit
vosaltreshaureu eximit
ells, elles, vostèshauran eximit

Subjunktiv

Präsens

joeximeixi
tueximeixis
ell, ella, vostèeximeixi
nosaltreseximim
vosaltreseximiu
ells, elles, vostèseximeixin

Imperfekt

joeximís
tueximissis
ell, ella, vostèeximís
nosaltreseximíssim
vosaltreseximíssiu
ells, elles, vostèseximissin

Perfet

johagi eximit
tuhagis eximit
ell, ella, vostèhagi eximit
nosaltreshàgim eximit
vosaltreshàgiu eximit
ells, elles, vostèshagin eximit

Plusquamperfekt

johagués eximit
tuhaguessis eximit
ell, ella, vostèhagués eximit
nosaltreshaguéssim eximit
vosaltreshaguéssiu eximit
ells, elles, vostèshaguessin eximit

Konditionalis

Konditionalis

joeximiria
tueximiries
ell, ella, vostèeximiria
nosaltreseximiríem
vosaltreseximiríeu
ells, elles, vostèseximirien

Condicional perfet

johauria (haguera) eximit
tuhauries (hagueres) eximit
ell, ella, vostèhauria (haguera) eximit
nosaltreshauríem (haguérem) eximit
vosaltreshauríeu (haguéreu) eximit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eximit

Imperativ

(tu)eximeix
(vostè)eximeixi
(nosaltres)eximim
(vosaltres)eximiu
(vostès)eximeixin

Übersetzungen

Deutsch
befreien
Englisch
to exempt
Spanisch
eximir
Französisch
exempter
Italienisch
esonerare
Niederländisch
bevrijden, ontheffen
Portugiesisch
eximir