Infinitiueximir
Gerundieximint
Participieximit

Mode indicatiu

Present

joeximeixo
tueximeixes
ell, ella, vostèeximeix
nosaltreseximim
vosaltreseximiu
ells, elles, vostèseximeixen

Imperfet

joeximia
tueximies
ell, ella, vostèeximia
nosaltreseximíem
vosaltreseximíeu
ells, elles, vostèseximien

Passat simple

joeximí
tueximires
ell, ella, vostèeximí
nosaltreseximírem
vosaltreseximíreu
ells, elles, vostèseximiren

Futur

joeximiré
tueximiràs
ell, ella, vostèeximirà
nosaltreseximirem
vosaltreseximireu
ells, elles, vostèseximiran

Mode subjuntiu

Present

joeximeixi
tueximeixis
ell, ella, vostèeximeixi
nosaltreseximim
vosaltreseximiu
ells, elles, vostèseximeixin

Imperfet

joeximís
tueximissis
ell, ella, vostèeximís
nosaltreseximíssim
vosaltreseximíssiu
ells, elles, vostèseximissin

Mode condicional

joeximiria
tueximiries
ell, ella, vostèeximiria
nosaltreseximiríem
vosaltreseximiríeu
ells, elles, vostèseximirien

Mode imperatiu

(tu)eximeix
(vostè)eximeixi
(nosaltres)eximim
(vosaltres)eximiu
(vostès)eximeixin

Traduccions

alemany
befreien
anglès
to exempt
castellà
eximir
francès
exempter
italià
esonerare
neerlandès
bevrijden; ontheffen
portuguès
eximir