Verb üben
Infinitivpair
Partizip Präsenspaint
Partizip Perfektpaït, païda, païts, païdes

Indikativ

Präsens

jopaeixo
tupaeixes
ell, ella, vostèpaeix
nosaltrespaïm
vosaltrespaïu
ells, elles, vostèspaeixen

Imperfekt

jopaïa
tupaïes
ell, ella, vostèpaïa
nosaltrespaíem
vosaltrespaíeu
ells, elles, vostèspaïen

Passat simple

jopaí
tupaïres
ell, ella, vostèpaí
nosaltrespaírem
vosaltrespaíreu
ells, elles, vostèspaïren

Passat perifràstic

jovaig pair
tuvas (vares) pair
ell, ella, vostèva pair
nosaltresvam (vàrem) pair
vosaltresvau (vàreu) pair
ells, elles, vostèsvan (varen) pair

Futur

jopairé
tupairàs
ell, ella, vostèpairà
nosaltrespairem
vosaltrespaireu
ells, elles, vostèspairan

Perfet

johe paït
tuhas paït
ell, ella, vostèha paït
nosaltreshem (havem) paït
vosaltresheu (haveu) paït
ells, elles, vostèshan paït

Plusquamperfekt

johavia paït
tuhavies paït
ell, ella, vostèhavia paït
nosaltreshavíem paït
vosaltreshavíeu paït
ells, elles, vostèshavien paït

Passat anterior

johaguí paït
tuhagueres paït
ell, ella, vostèhagué paït
nosaltreshaguérem paït
vosaltreshaguéreu paït
ells, elles, vostèshagueren paït

Passat anterior perifràstic

jovaig haver paït
tuvas (vares) haver paït
ell, ella, vostèva haver paït
nosaltresvam (vàrem) haver paït
vosaltresvau (vàreu) haver paït
ells, elles, vostèsvan (varen) haver paït

Futur perfet

johauré paït
tuhauràs paït
ell, ella, vostèhaurà paït
nosaltreshaurem paït
vosaltreshaureu paït
ells, elles, vostèshauran paït

Subjunktiv

Präsens

jopaeixi
tupaeixis
ell, ella, vostèpaeixi
nosaltrespaïm
vosaltrespaïu
ells, elles, vostèspaeixin

Imperfekt

jopaís
tupaïssis
ell, ella, vostèpaís
nosaltrespaíssim
vosaltrespaíssiu
ells, elles, vostèspaïssin

Perfet

johagi paït
tuhagis paït
ell, ella, vostèhagi paït
nosaltreshàgim paït
vosaltreshàgiu paït
ells, elles, vostèshagin paït

Plusquamperfekt

johagués paït
tuhaguessis paït
ell, ella, vostèhagués paït
nosaltreshaguéssim paït
vosaltreshaguéssiu paït
ells, elles, vostèshaguessin paït

Konditionalis

Konditionalis

jopairia
tupairies
ell, ella, vostèpairia
nosaltrespairíem
vosaltrespairíeu
ells, elles, vostèspairien

Condicional perfet

johauria (haguera) paït
tuhauries (hagueres) paït
ell, ella, vostèhauria (haguera) paït
nosaltreshauríem (haguérem) paït
vosaltreshauríeu (haguéreu) paït
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) paït

Imperativ

(tu)paeix
(vostè)paeixi
(nosaltres)païm
(vosaltres)païu
(vostès)paeixin

Übersetzungen

Deutsch
verdauen
Englisch
to digest
Spanisch
digerir
Französisch
digérer
Italienisch
digerire
Niederländisch
verdragen, verteren, verwerken
Portugiesisch
digerir