Verb üben
Infinitivhorroritzar
Partizip Präsenshorroritzant
Partizip Perfekthorroritzat, horroritzada, horroritzats, horroritzades

Indikativ

Präsens

johorroritzo
tuhorroritzes
ell, ella, vostèhorroritza
nosaltreshorroritzem
vosaltreshorroritzeu
ells, elles, vostèshorroritzen

Imperfekt

johorroritzava
tuhorroritzaves
ell, ella, vostèhorroritzava
nosaltreshorroritzàvem
vosaltreshorroritzàveu
ells, elles, vostèshorroritzaven

Passat simple

johorroritzí
tuhorroritzares
ell, ella, vostèhorroritzà
nosaltreshorroritzàrem
vosaltreshorroritzàreu
ells, elles, vostèshorroritzaren

Passat perifràstic

jovaig horroritzar
tuvas (vares) horroritzar
ell, ella, vostèva horroritzar
nosaltresvam (vàrem) horroritzar
vosaltresvau (vàreu) horroritzar
ells, elles, vostèsvan (varen) horroritzar

Futur

johorroritzaré
tuhorroritzaràs
ell, ella, vostèhorroritzarà
nosaltreshorroritzarem
vosaltreshorroritzareu
ells, elles, vostèshorroritzaran

Perfet

johe horroritzat
tuhas horroritzat
ell, ella, vostèha horroritzat
nosaltreshem (havem) horroritzat
vosaltresheu (haveu) horroritzat
ells, elles, vostèshan horroritzat

Plusquamperfekt

johavia horroritzat
tuhavies horroritzat
ell, ella, vostèhavia horroritzat
nosaltreshavíem horroritzat
vosaltreshavíeu horroritzat
ells, elles, vostèshavien horroritzat

Passat anterior

johaguí horroritzat
tuhagueres horroritzat
ell, ella, vostèhagué horroritzat
nosaltreshaguérem horroritzat
vosaltreshaguéreu horroritzat
ells, elles, vostèshagueren horroritzat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver horroritzat
tuvas (vares) haver horroritzat
ell, ella, vostèva haver horroritzat
nosaltresvam (vàrem) haver horroritzat
vosaltresvau (vàreu) haver horroritzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver horroritzat

Futur perfet

johauré horroritzat
tuhauràs horroritzat
ell, ella, vostèhaurà horroritzat
nosaltreshaurem horroritzat
vosaltreshaureu horroritzat
ells, elles, vostèshauran horroritzat

Subjunktiv

Präsens

johorroritzi
tuhorroritzis
ell, ella, vostèhorroritzi
nosaltreshorroritzem
vosaltreshorroritzeu
ells, elles, vostèshorroritzin

Imperfekt

johorroritzés
tuhorroritzessis
ell, ella, vostèhorroritzés
nosaltreshorroritzéssim
vosaltreshorroritzéssiu
ells, elles, vostèshorroritzessin

Perfet

johagi horroritzat
tuhagis horroritzat
ell, ella, vostèhagi horroritzat
nosaltreshàgim horroritzat
vosaltreshàgiu horroritzat
ells, elles, vostèshagin horroritzat

Plusquamperfekt

johagués horroritzat
tuhaguessis horroritzat
ell, ella, vostèhagués horroritzat
nosaltreshaguéssim horroritzat
vosaltreshaguéssiu horroritzat
ells, elles, vostèshaguessin horroritzat

Konditionalis

Konditionalis

johorroritzaria
tuhorroritzaries
ell, ella, vostèhorroritzaria
nosaltreshorroritzaríem
vosaltreshorroritzaríeu
ells, elles, vostèshorroritzarien

Condicional perfet

johauria (haguera) horroritzat
tuhauries (hagueres) horroritzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) horroritzat
nosaltreshauríem (haguérem) horroritzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) horroritzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) horroritzat

Imperativ

(tu)horroritza
(vostè)horroritzi
(nosaltres)horroritzem
(vosaltres)horroritzeu
(vostès)horroritzin

Übersetzungen

Deutsch
entsetzen, erschrecken
Englisch
to horrify
Spanisch
horrorizar
Französisch
horrifier
Italienisch
sconvolgere, spaventare, turbare
Niederländisch
griezelen, gruwelen, huiveren, ontzetten, verbijsteren
Portugiesisch
horrorizar