Verb üben
Infinitivdisminuir
Partizip Präsensdisminuint
Partizip Perfektdisminuït, disminuïda, disminuïts, disminuïdes

Indikativ

Präsens

jodisminueixo
tudisminueixes
ell, ella, vostèdisminueix
nosaltresdisminuïm
vosaltresdisminuïu
ells, elles, vostèsdisminueixen

Imperfekt

jodisminuïa
tudisminuïes
ell, ella, vostèdisminuïa
nosaltresdisminuíem
vosaltresdisminuíeu
ells, elles, vostèsdisminuïen

Passat simple

jodisminuí
tudisminuïres
ell, ella, vostèdisminuí
nosaltresdisminuírem
vosaltresdisminuíreu
ells, elles, vostèsdisminuïren

Passat perifràstic

jovaig disminuir
tuvas (vares) disminuir
ell, ella, vostèva disminuir
nosaltresvam (vàrem) disminuir
vosaltresvau (vàreu) disminuir
ells, elles, vostèsvan (varen) disminuir

Futur

jodisminuiré
tudisminuiràs
ell, ella, vostèdisminuirà
nosaltresdisminuirem
vosaltresdisminuireu
ells, elles, vostèsdisminuiran

Perfet

johe disminuït
tuhas disminuït
ell, ella, vostèha disminuït
nosaltreshem (havem) disminuït
vosaltresheu (haveu) disminuït
ells, elles, vostèshan disminuït

Plusquamperfekt

johavia disminuït
tuhavies disminuït
ell, ella, vostèhavia disminuït
nosaltreshavíem disminuït
vosaltreshavíeu disminuït
ells, elles, vostèshavien disminuït

Passat anterior

johaguí disminuït
tuhagueres disminuït
ell, ella, vostèhagué disminuït
nosaltreshaguérem disminuït
vosaltreshaguéreu disminuït
ells, elles, vostèshagueren disminuït

Passat anterior perifràstic

jovaig haver disminuït
tuvas (vares) haver disminuït
ell, ella, vostèva haver disminuït
nosaltresvam (vàrem) haver disminuït
vosaltresvau (vàreu) haver disminuït
ells, elles, vostèsvan (varen) haver disminuït

Futur perfet

johauré disminuït
tuhauràs disminuït
ell, ella, vostèhaurà disminuït
nosaltreshaurem disminuït
vosaltreshaureu disminuït
ells, elles, vostèshauran disminuït

Subjunktiv

Präsens

jodisminueixi
tudisminueixis
ell, ella, vostèdisminueixi
nosaltresdisminuïm
vosaltresdisminuïu
ells, elles, vostèsdisminueixin

Imperfekt

jodisminuís
tudisminuïssis
ell, ella, vostèdisminuís
nosaltresdisminuíssim
vosaltresdisminuíssiu
ells, elles, vostèsdisminuïssin

Perfet

johagi disminuït
tuhagis disminuït
ell, ella, vostèhagi disminuït
nosaltreshàgim disminuït
vosaltreshàgiu disminuït
ells, elles, vostèshagin disminuït

Plusquamperfekt

johagués disminuït
tuhaguessis disminuït
ell, ella, vostèhagués disminuït
nosaltreshaguéssim disminuït
vosaltreshaguéssiu disminuït
ells, elles, vostèshaguessin disminuït

Konditionalis

Konditionalis

jodisminuiria
tudisminuiries
ell, ella, vostèdisminuiria
nosaltresdisminuiríem
vosaltresdisminuiríeu
ells, elles, vostèsdisminuirien

Condicional perfet

johauria (haguera) disminuït
tuhauries (hagueres) disminuït
ell, ella, vostèhauria (haguera) disminuït
nosaltreshauríem (haguérem) disminuït
vosaltreshauríeu (haguéreu) disminuït
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) disminuït

Imperativ

(tu)disminueix
(vostè)disminueixi
(nosaltres)disminuïm
(vosaltres)disminuïu
(vostès)disminueixin

Übersetzungen

Deutsch
mindern, verringern
Englisch
to diminish
Spanisch
disminuir
Französisch
diminuer
Italienisch
diminuire
Niederländisch
afnemen, verminderen
Portugiesisch
diminuir