Verb üben
Infinitivmoure
Partizip Präsensmovent
Partizip Perfektmogut, moguda, moguts, mogudes

Indikativ

Präsens

jomoc
tumous
ell, ella, vostèmou
nosaltresmovem
vosaltresmoveu
ells, elles, vostèsmouen

Imperfekt

jomovia
tumovies
ell, ella, vostèmovia
nosaltresmovíem
vosaltresmovíeu
ells, elles, vostèsmovien

Passat simple

jomoguí
tumogueres
ell, ella, vostèmogué
nosaltresmoguérem
vosaltresmoguéreu
ells, elles, vostèsmogueren

Passat perifràstic

jovaig moure
tuvas (vares) moure
ell, ella, vostèva moure
nosaltresvam (vàrem) moure
vosaltresvau (vàreu) moure
ells, elles, vostèsvan (varen) moure

Futur

jomouré
tumouràs
ell, ella, vostèmourà
nosaltresmourem
vosaltresmoureu
ells, elles, vostèsmouran

Perfet

johe mogut
tuhas mogut
ell, ella, vostèha mogut
nosaltreshem (havem) mogut
vosaltresheu (haveu) mogut
ells, elles, vostèshan mogut

Plusquamperfekt

johavia mogut
tuhavies mogut
ell, ella, vostèhavia mogut
nosaltreshavíem mogut
vosaltreshavíeu mogut
ells, elles, vostèshavien mogut

Passat anterior

johaguí mogut
tuhagueres mogut
ell, ella, vostèhagué mogut
nosaltreshaguérem mogut
vosaltreshaguéreu mogut
ells, elles, vostèshagueren mogut

Passat anterior perifràstic

jovaig haver mogut
tuvas (vares) haver mogut
ell, ella, vostèva haver mogut
nosaltresvam (vàrem) haver mogut
vosaltresvau (vàreu) haver mogut
ells, elles, vostèsvan (varen) haver mogut

Futur perfet

johauré mogut
tuhauràs mogut
ell, ella, vostèhaurà mogut
nosaltreshaurem mogut
vosaltreshaureu mogut
ells, elles, vostèshauran mogut

Subjunktiv

Präsens

jomogui
tumoguis
ell, ella, vostèmogui
nosaltresmoguem
vosaltresmogueu
ells, elles, vostèsmoguin

Imperfekt

jomogués
tumoguessis
ell, ella, vostèmogués
nosaltresmoguéssim
vosaltresmoguéssiu
ells, elles, vostèsmoguessin

Perfet

johagi mogut
tuhagis mogut
ell, ella, vostèhagi mogut
nosaltreshàgim mogut
vosaltreshàgiu mogut
ells, elles, vostèshagin mogut

Plusquamperfekt

johagués mogut
tuhaguessis mogut
ell, ella, vostèhagués mogut
nosaltreshaguéssim mogut
vosaltreshaguéssiu mogut
ells, elles, vostèshaguessin mogut

Konditionalis

Konditionalis

jomouria
tumouries
ell, ella, vostèmouria
nosaltresmouríem
vosaltresmouríeu
ells, elles, vostèsmourien

Condicional perfet

johauria (haguera) mogut
tuhauries (hagueres) mogut
ell, ella, vostèhauria (haguera) mogut
nosaltreshauríem (haguérem) mogut
vosaltreshauríeu (haguéreu) mogut
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) mogut

Imperativ

(tu)mou
(vostè)mogui
(nosaltres)moguem
(vosaltres)moveu
(vostès)moguin

Übersetzungen

Deutsch
bewegen
Englisch
to move
Spanisch
mover
Französisch
déplacer, mouvoir
Italienisch
muovere
Niederländisch
bewegen, verplaatsen
Portugiesisch
mover