Pratiquer ce verbe
Infinitifmoure
Participe présentmovent
Participe passémogut, moguda, moguts, mogudes

Mode indicatif

Présent

jomoc
tumous
ell, ella, vostèmou
nosaltresmovem
vosaltresmoveu
ells, elles, vostèsmouen

Imparfait

jomovia
tumovies
ell, ella, vostèmovia
nosaltresmovíem
vosaltresmovíeu
ells, elles, vostèsmovien

Passé simple

jomoguí
tumogueres
ell, ella, vostèmogué
nosaltresmoguérem
vosaltresmoguéreu
ells, elles, vostèsmogueren

Passé périphrastique

jovaig moure
tuvas (vares) moure
ell, ella, vostèva moure
nosaltresvam (vàrem) moure
vosaltresvau (vàreu) moure
ells, elles, vostèsvan (varen) moure

Futur

jomouré
tumouràs
ell, ella, vostèmourà
nosaltresmourem
vosaltresmoureu
ells, elles, vostèsmouran

Passé composé

johe mogut
tuhas mogut
ell, ella, vostèha mogut
nosaltreshem (havem) mogut
vosaltresheu (haveu) mogut
ells, elles, vostèshan mogut

Plus-que-parfait

johavia mogut
tuhavies mogut
ell, ella, vostèhavia mogut
nosaltreshavíem mogut
vosaltreshavíeu mogut
ells, elles, vostèshavien mogut

Passé antérieur

johaguí mogut
tuhagueres mogut
ell, ella, vostèhagué mogut
nosaltreshaguérem mogut
vosaltreshaguéreu mogut
ells, elles, vostèshagueren mogut

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver mogut
tuvas (vares) haver mogut
ell, ella, vostèva haver mogut
nosaltresvam (vàrem) haver mogut
vosaltresvau (vàreu) haver mogut
ells, elles, vostèsvan (varen) haver mogut

Futur antérieur

johauré mogut
tuhauràs mogut
ell, ella, vostèhaurà mogut
nosaltreshaurem mogut
vosaltreshaureu mogut
ells, elles, vostèshauran mogut

Mode subjonctif

Présent

jomogui
tumoguis
ell, ella, vostèmogui
nosaltresmoguem
vosaltresmogueu
ells, elles, vostèsmoguin

Imparfait

jomogués
tumoguessis
ell, ella, vostèmogués
nosaltresmoguéssim
vosaltresmoguéssiu
ells, elles, vostèsmoguessin

Passé composé

johagi mogut
tuhagis mogut
ell, ella, vostèhagi mogut
nosaltreshàgim mogut
vosaltreshàgiu mogut
ells, elles, vostèshagin mogut

Plus-que-parfait

johagués mogut
tuhaguessis mogut
ell, ella, vostèhagués mogut
nosaltreshaguéssim mogut
vosaltreshaguéssiu mogut
ells, elles, vostèshaguessin mogut

Mode conditionnel

Conditionnel

jomouria
tumouries
ell, ella, vostèmouria
nosaltresmouríem
vosaltresmouríeu
ells, elles, vostèsmourien

Conditionnel passé

johauria (haguera) mogut
tuhauries (hagueres) mogut
ell, ella, vostèhauria (haguera) mogut
nosaltreshauríem (haguérem) mogut
vosaltreshauríeu (haguéreu) mogut
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) mogut

Mode impératif

(tu)mou
(vostè)mogui
(nosaltres)moguem
(vosaltres)moveu
(vostès)moguin

Traductions

allemand
bewegen
anglais
to move
espagnol
mover
français
déplacer, mouvoir
italien
muovere
néerlandais
bewegen, verplaatsen
portugais
mover