Verb üben
Infinitivenfosquir
Partizip Präsensenfosquint
Partizip Perfektenfosquit, enfosquida, enfosquits, enfosquides

Indikativ

Präsens

joenfosqueixo
tuenfosqueixes
ell, ella, vostèenfosqueix
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixen

Imperfekt

joenfosquia
tuenfosquies
ell, ella, vostèenfosquia
nosaltresenfosquíem
vosaltresenfosquíeu
ells, elles, vostèsenfosquien

Passat simple

joenfosquí
tuenfosquires
ell, ella, vostèenfosquí
nosaltresenfosquírem
vosaltresenfosquíreu
ells, elles, vostèsenfosquiren

Passat perifràstic

jovaig enfosquir
tuvas (vares) enfosquir
ell, ella, vostèva enfosquir
nosaltresvam (vàrem) enfosquir
vosaltresvau (vàreu) enfosquir
ells, elles, vostèsvan (varen) enfosquir

Futur

joenfosquiré
tuenfosquiràs
ell, ella, vostèenfosquirà
nosaltresenfosquirem
vosaltresenfosquireu
ells, elles, vostèsenfosquiran

Perfet

johe enfosquit
tuhas enfosquit
ell, ella, vostèha enfosquit
nosaltreshem (havem) enfosquit
vosaltresheu (haveu) enfosquit
ells, elles, vostèshan enfosquit

Plusquamperfekt

johavia enfosquit
tuhavies enfosquit
ell, ella, vostèhavia enfosquit
nosaltreshavíem enfosquit
vosaltreshavíeu enfosquit
ells, elles, vostèshavien enfosquit

Passat anterior

johaguí enfosquit
tuhagueres enfosquit
ell, ella, vostèhagué enfosquit
nosaltreshaguérem enfosquit
vosaltreshaguéreu enfosquit
ells, elles, vostèshagueren enfosquit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver enfosquit
tuvas (vares) haver enfosquit
ell, ella, vostèva haver enfosquit
nosaltresvam (vàrem) haver enfosquit
vosaltresvau (vàreu) haver enfosquit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enfosquit

Futur perfet

johauré enfosquit
tuhauràs enfosquit
ell, ella, vostèhaurà enfosquit
nosaltreshaurem enfosquit
vosaltreshaureu enfosquit
ells, elles, vostèshauran enfosquit

Subjunktiv

Präsens

joenfosqueixi
tuenfosqueixis
ell, ella, vostèenfosqueixi
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixin

Imperfekt

joenfosquís
tuenfosquissis
ell, ella, vostèenfosquís
nosaltresenfosquíssim
vosaltresenfosquíssiu
ells, elles, vostèsenfosquissin

Perfet

johagi enfosquit
tuhagis enfosquit
ell, ella, vostèhagi enfosquit
nosaltreshàgim enfosquit
vosaltreshàgiu enfosquit
ells, elles, vostèshagin enfosquit

Plusquamperfekt

johagués enfosquit
tuhaguessis enfosquit
ell, ella, vostèhagués enfosquit
nosaltreshaguéssim enfosquit
vosaltreshaguéssiu enfosquit
ells, elles, vostèshaguessin enfosquit

Konditionalis

Konditionalis

joenfosquiria
tuenfosquiries
ell, ella, vostèenfosquiria
nosaltresenfosquiríem
vosaltresenfosquiríeu
ells, elles, vostèsenfosquirien

Condicional perfet

johauria (haguera) enfosquit
tuhauries (hagueres) enfosquit
ell, ella, vostèhauria (haguera) enfosquit
nosaltreshauríem (haguérem) enfosquit
vosaltreshauríeu (haguéreu) enfosquit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enfosquit

Imperativ

(tu)enfosqueix
(vostè)enfosqueixi
(nosaltres)enfosquim
(vosaltres)enfosquiu
(vostès)enfosqueixin

Übersetzungen

Englisch
to darken
Spanisch
anochecer, oscurecer
Französisch
assombrir, foncer, obscurcir
Italienisch
infoscare, oscurare, scurire
Portugiesisch
anoitecer