Practicar este verbo
Infinitivoenfosquir
Gerundioenfosquint
Participioenfosquit, enfosquida, enfosquits, enfosquides

Modo indicativo

Presente

joenfosqueixo
tuenfosqueixes
ell, ella, vostèenfosqueix
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixen

Imperfecto

joenfosquia
tuenfosquies
ell, ella, vostèenfosquia
nosaltresenfosquíem
vosaltresenfosquíeu
ells, elles, vostèsenfosquien

Pasado simple

joenfosquí
tuenfosquires
ell, ella, vostèenfosquí
nosaltresenfosquírem
vosaltresenfosquíreu
ells, elles, vostèsenfosquiren

Pasado perifrástico

jovaig enfosquir
tuvas (vares) enfosquir
ell, ella, vostèva enfosquir
nosaltresvam (vàrem) enfosquir
vosaltresvau (vàreu) enfosquir
ells, elles, vostèsvan (varen) enfosquir

Futuro

joenfosquiré
tuenfosquiràs
ell, ella, vostèenfosquirà
nosaltresenfosquirem
vosaltresenfosquireu
ells, elles, vostèsenfosquiran

Perfecto

johe enfosquit
tuhas enfosquit
ell, ella, vostèha enfosquit
nosaltreshem (havem) enfosquit
vosaltresheu (haveu) enfosquit
ells, elles, vostèshan enfosquit

Pluscuamperfecto

johavia enfosquit
tuhavies enfosquit
ell, ella, vostèhavia enfosquit
nosaltreshavíem enfosquit
vosaltreshavíeu enfosquit
ells, elles, vostèshavien enfosquit

Pasado anterior

johaguí enfosquit
tuhagueres enfosquit
ell, ella, vostèhagué enfosquit
nosaltreshaguérem enfosquit
vosaltreshaguéreu enfosquit
ells, elles, vostèshagueren enfosquit

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver enfosquit
tuvas (vares) haver enfosquit
ell, ella, vostèva haver enfosquit
nosaltresvam (vàrem) haver enfosquit
vosaltresvau (vàreu) haver enfosquit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enfosquit

Futuro perfecto

johauré enfosquit
tuhauràs enfosquit
ell, ella, vostèhaurà enfosquit
nosaltreshaurem enfosquit
vosaltreshaureu enfosquit
ells, elles, vostèshauran enfosquit

Modo subjuntivo

Presente

joenfosqueixi
tuenfosqueixis
ell, ella, vostèenfosqueixi
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixin

Imperfecto

joenfosquís
tuenfosquissis
ell, ella, vostèenfosquís
nosaltresenfosquíssim
vosaltresenfosquíssiu
ells, elles, vostèsenfosquissin

Perfecto

johagi enfosquit
tuhagis enfosquit
ell, ella, vostèhagi enfosquit
nosaltreshàgim enfosquit
vosaltreshàgiu enfosquit
ells, elles, vostèshagin enfosquit

Pluscuamperfecto

johagués enfosquit
tuhaguessis enfosquit
ell, ella, vostèhagués enfosquit
nosaltreshaguéssim enfosquit
vosaltreshaguéssiu enfosquit
ells, elles, vostèshaguessin enfosquit

Modo condicional

Condicional

joenfosquiria
tuenfosquiries
ell, ella, vostèenfosquiria
nosaltresenfosquiríem
vosaltresenfosquiríeu
ells, elles, vostèsenfosquirien

Condicional perfecto

johauria (haguera) enfosquit
tuhauries (hagueres) enfosquit
ell, ella, vostèhauria (haguera) enfosquit
nosaltreshauríem (haguérem) enfosquit
vosaltreshauríeu (haguéreu) enfosquit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enfosquit

Modo imperativo

(tu)enfosqueix
(vostè)enfosqueixi
(nosaltres)enfosquim
(vosaltres)enfosquiu
(vostès)enfosqueixin

Traducciones

inglés
to darken
español
anochecer, oscurecer
francés
assombrir, foncer, obscurcir
portugués
anoitecer