Infinitifenfosquir
Participe présentenfosquint
Participe passéenfosquit

Mode indicatif

Présent

joenfosqueixo
tuenfosqueixes
ell, ella, vostèenfosqueix
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixen

Imparfait

joenfosquia
tuenfosquies
ell, ella, vostèenfosquia
nosaltresenfosquíem
vosaltresenfosquíeu
ells, elles, vostèsenfosquien

Passé simple

joenfosquí
tuenfosquires
ell, ella, vostèenfosquí
nosaltresenfosquírem
vosaltresenfosquíreu
ells, elles, vostèsenfosquiren

Futur

joenfosquiré
tuenfosquiràs
ell, ella, vostèenfosquirà
nosaltresenfosquirem
vosaltresenfosquireu
ells, elles, vostèsenfosquiran

Mode subjonctif

Présent

joenfosqueixi
tuenfosqueixis
ell, ella, vostèenfosqueixi
nosaltresenfosquim
vosaltresenfosquiu
ells, elles, vostèsenfosqueixin

Imparfait

joenfosquís
tuenfosquissis
ell, ella, vostèenfosquís
nosaltresenfosquíssim
vosaltresenfosquíssiu
ells, elles, vostèsenfosquissin

Mode conditionnel

joenfosquiria
tuenfosquiries
ell, ella, vostèenfosquiria
nosaltresenfosquiríem
vosaltresenfosquiríeu
ells, elles, vostèsenfosquirien

Mode impératif

(tu)enfosqueix
(vostè)enfosqueixi
(nosaltres)enfosquim
(vosaltres)enfosquiu
(vostès)enfosqueixin

Traductions

anglais
to darken
espagnol
anochecer; oscurecer
français
assombrir; foncer; obscurcir
portugais
anoitecer