Verb üben
Infinitivxalar
Partizip Präsensxalant
Partizip Perfektxalat, xalada, xalats, xalades

Indikativ

Präsens

joxalo
tuxales
ell, ella, vostèxala
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalen

Imperfekt

joxalava
tuxalaves
ell, ella, vostèxalava
nosaltresxalàvem
vosaltresxalàveu
ells, elles, vostèsxalaven

Passat simple

joxalí
tuxalares
ell, ella, vostèxalà
nosaltresxalàrem
vosaltresxalàreu
ells, elles, vostèsxalaren

Passat perifràstic

jovaig xalar
tuvas (vares) xalar
ell, ella, vostèva xalar
nosaltresvam (vàrem) xalar
vosaltresvau (vàreu) xalar
ells, elles, vostèsvan (varen) xalar

Futur

joxalaré
tuxalaràs
ell, ella, vostèxalarà
nosaltresxalarem
vosaltresxalareu
ells, elles, vostèsxalaran

Perfet

johe xalat
tuhas xalat
ell, ella, vostèha xalat
nosaltreshem (havem) xalat
vosaltresheu (haveu) xalat
ells, elles, vostèshan xalat

Plusquamperfekt

johavia xalat
tuhavies xalat
ell, ella, vostèhavia xalat
nosaltreshavíem xalat
vosaltreshavíeu xalat
ells, elles, vostèshavien xalat

Passat anterior

johaguí xalat
tuhagueres xalat
ell, ella, vostèhagué xalat
nosaltreshaguérem xalat
vosaltreshaguéreu xalat
ells, elles, vostèshagueren xalat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver xalat
tuvas (vares) haver xalat
ell, ella, vostèva haver xalat
nosaltresvam (vàrem) haver xalat
vosaltresvau (vàreu) haver xalat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xalat

Futur perfet

johauré xalat
tuhauràs xalat
ell, ella, vostèhaurà xalat
nosaltreshaurem xalat
vosaltreshaureu xalat
ells, elles, vostèshauran xalat

Subjunktiv

Präsens

joxali
tuxalis
ell, ella, vostèxali
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalin

Imperfekt

joxalés
tuxalessis
ell, ella, vostèxalés
nosaltresxaléssim
vosaltresxaléssiu
ells, elles, vostèsxalessin

Perfet

johagi xalat
tuhagis xalat
ell, ella, vostèhagi xalat
nosaltreshàgim xalat
vosaltreshàgiu xalat
ells, elles, vostèshagin xalat

Plusquamperfekt

johagués xalat
tuhaguessis xalat
ell, ella, vostèhagués xalat
nosaltreshaguéssim xalat
vosaltreshaguéssiu xalat
ells, elles, vostèshaguessin xalat

Konditionalis

Konditionalis

joxalaria
tuxalaries
ell, ella, vostèxalaria
nosaltresxalaríem
vosaltresxalaríeu
ells, elles, vostèsxalarien

Condicional perfet

johauria (haguera) xalat
tuhauries (hagueres) xalat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xalat
nosaltreshauríem (haguérem) xalat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xalat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xalat

Imperativ

(tu)xala
(vostè)xali
(nosaltres)xalem
(vosaltres)xaleu
(vostès)xalin

Übersetzungen

Deutsch
sich amüsieren, sich unterhalten
Englisch
to enjoy
Spanisch
disfrutar
Französisch
s'amuser
Italienisch
divertirsi
Portugiesisch
desfrutar