Practicar este verbo
Infinitivoxalar
Gerundioxalant
Participioxalat, xalada, xalats, xalades

Modo indicativo

Presente

joxalo
tuxales
ell, ella, vostèxala
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalen

Imperfecto

joxalava
tuxalaves
ell, ella, vostèxalava
nosaltresxalàvem
vosaltresxalàveu
ells, elles, vostèsxalaven

Pasado simple

joxalí
tuxalares
ell, ella, vostèxalà
nosaltresxalàrem
vosaltresxalàreu
ells, elles, vostèsxalaren

Pasado perifrástico

jovaig xalar
tuvas (vares) xalar
ell, ella, vostèva xalar
nosaltresvam (vàrem) xalar
vosaltresvau (vàreu) xalar
ells, elles, vostèsvan (varen) xalar

Futuro

joxalaré
tuxalaràs
ell, ella, vostèxalarà
nosaltresxalarem
vosaltresxalareu
ells, elles, vostèsxalaran

Perfecto

johe xalat
tuhas xalat
ell, ella, vostèha xalat
nosaltreshem (havem) xalat
vosaltresheu (haveu) xalat
ells, elles, vostèshan xalat

Pluscuamperfecto

johavia xalat
tuhavies xalat
ell, ella, vostèhavia xalat
nosaltreshavíem xalat
vosaltreshavíeu xalat
ells, elles, vostèshavien xalat

Pasado anterior

johaguí xalat
tuhagueres xalat
ell, ella, vostèhagué xalat
nosaltreshaguérem xalat
vosaltreshaguéreu xalat
ells, elles, vostèshagueren xalat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver xalat
tuvas (vares) haver xalat
ell, ella, vostèva haver xalat
nosaltresvam (vàrem) haver xalat
vosaltresvau (vàreu) haver xalat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xalat

Futuro perfecto

johauré xalat
tuhauràs xalat
ell, ella, vostèhaurà xalat
nosaltreshaurem xalat
vosaltreshaureu xalat
ells, elles, vostèshauran xalat

Modo subjuntivo

Presente

joxali
tuxalis
ell, ella, vostèxali
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalin

Imperfecto

joxalés
tuxalessis
ell, ella, vostèxalés
nosaltresxaléssim
vosaltresxaléssiu
ells, elles, vostèsxalessin

Perfecto

johagi xalat
tuhagis xalat
ell, ella, vostèhagi xalat
nosaltreshàgim xalat
vosaltreshàgiu xalat
ells, elles, vostèshagin xalat

Pluscuamperfecto

johagués xalat
tuhaguessis xalat
ell, ella, vostèhagués xalat
nosaltreshaguéssim xalat
vosaltreshaguéssiu xalat
ells, elles, vostèshaguessin xalat

Modo condicional

Condicional

joxalaria
tuxalaries
ell, ella, vostèxalaria
nosaltresxalaríem
vosaltresxalaríeu
ells, elles, vostèsxalarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) xalat
tuhauries (hagueres) xalat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xalat
nosaltreshauríem (haguérem) xalat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xalat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xalat

Modo imperativo

(tu)xala
(vostè)xali
(nosaltres)xalem
(vosaltres)xaleu
(vostès)xalin

Traducciones

alemán
sich amüsieren, sich unterhalten
inglés
to enjoy
español
disfrutar
francés
s'amuser
italiano
divertirsi
portugués
desfrutar