Pratiquer ce verbe
Infinitifxalar
Participe présentxalant
Participe passéxalat, xalada, xalats, xalades

Mode indicatif

Présent

joxalo
tuxales
ell, ella, vostèxala
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalen

Imparfait

joxalava
tuxalaves
ell, ella, vostèxalava
nosaltresxalàvem
vosaltresxalàveu
ells, elles, vostèsxalaven

Passé simple

joxalí
tuxalares
ell, ella, vostèxalà
nosaltresxalàrem
vosaltresxalàreu
ells, elles, vostèsxalaren

Passé périphrastique

jovaig xalar
tuvas (vares) xalar
ell, ella, vostèva xalar
nosaltresvam (vàrem) xalar
vosaltresvau (vàreu) xalar
ells, elles, vostèsvan (varen) xalar

Futur

joxalaré
tuxalaràs
ell, ella, vostèxalarà
nosaltresxalarem
vosaltresxalareu
ells, elles, vostèsxalaran

Passé composé

johe xalat
tuhas xalat
ell, ella, vostèha xalat
nosaltreshem (havem) xalat
vosaltresheu (haveu) xalat
ells, elles, vostèshan xalat

Plus-que-parfait

johavia xalat
tuhavies xalat
ell, ella, vostèhavia xalat
nosaltreshavíem xalat
vosaltreshavíeu xalat
ells, elles, vostèshavien xalat

Passé antérieur

johaguí xalat
tuhagueres xalat
ell, ella, vostèhagué xalat
nosaltreshaguérem xalat
vosaltreshaguéreu xalat
ells, elles, vostèshagueren xalat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver xalat
tuvas (vares) haver xalat
ell, ella, vostèva haver xalat
nosaltresvam (vàrem) haver xalat
vosaltresvau (vàreu) haver xalat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver xalat

Futur antérieur

johauré xalat
tuhauràs xalat
ell, ella, vostèhaurà xalat
nosaltreshaurem xalat
vosaltreshaureu xalat
ells, elles, vostèshauran xalat

Mode subjonctif

Présent

joxali
tuxalis
ell, ella, vostèxali
nosaltresxalem
vosaltresxaleu
ells, elles, vostèsxalin

Imparfait

joxalés
tuxalessis
ell, ella, vostèxalés
nosaltresxaléssim
vosaltresxaléssiu
ells, elles, vostèsxalessin

Passé composé

johagi xalat
tuhagis xalat
ell, ella, vostèhagi xalat
nosaltreshàgim xalat
vosaltreshàgiu xalat
ells, elles, vostèshagin xalat

Plus-que-parfait

johagués xalat
tuhaguessis xalat
ell, ella, vostèhagués xalat
nosaltreshaguéssim xalat
vosaltreshaguéssiu xalat
ells, elles, vostèshaguessin xalat

Mode conditionnel

Conditionnel

joxalaria
tuxalaries
ell, ella, vostèxalaria
nosaltresxalaríem
vosaltresxalaríeu
ells, elles, vostèsxalarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) xalat
tuhauries (hagueres) xalat
ell, ella, vostèhauria (haguera) xalat
nosaltreshauríem (haguérem) xalat
vosaltreshauríeu (haguéreu) xalat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) xalat

Mode impératif

(tu)xala
(vostè)xali
(nosaltres)xalem
(vosaltres)xaleu
(vostès)xalin

Traductions

allemand
sich amüsieren, sich unterhalten
anglais
to enjoy
espagnol
disfrutar
français
s'amuser
italien
divertirsi
portugais
desfrutar