Verb üben
Infinitivgeneralitzar
Partizip Präsensgeneralitzant
Partizip Perfektgeneralitzat, generalitzada, generalitzats, generalitzades

Indikativ

Präsens

jogeneralitzo
tugeneralitzes
ell, ella, vostègeneralitza
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzen

Imperfekt

jogeneralitzava
tugeneralitzaves
ell, ella, vostègeneralitzava
nosaltresgeneralitzàvem
vosaltresgeneralitzàveu
ells, elles, vostèsgeneralitzaven

Passat simple

jogeneralitzí
tugeneralitzares
ell, ella, vostègeneralitzà
nosaltresgeneralitzàrem
vosaltresgeneralitzàreu
ells, elles, vostèsgeneralitzaren

Passat perifràstic

jovaig generalitzar
tuvas (vares) generalitzar
ell, ella, vostèva generalitzar
nosaltresvam (vàrem) generalitzar
vosaltresvau (vàreu) generalitzar
ells, elles, vostèsvan (varen) generalitzar

Futur

jogeneralitzaré
tugeneralitzaràs
ell, ella, vostègeneralitzarà
nosaltresgeneralitzarem
vosaltresgeneralitzareu
ells, elles, vostèsgeneralitzaran

Perfet

johe generalitzat
tuhas generalitzat
ell, ella, vostèha generalitzat
nosaltreshem (havem) generalitzat
vosaltresheu (haveu) generalitzat
ells, elles, vostèshan generalitzat

Plusquamperfekt

johavia generalitzat
tuhavies generalitzat
ell, ella, vostèhavia generalitzat
nosaltreshavíem generalitzat
vosaltreshavíeu generalitzat
ells, elles, vostèshavien generalitzat

Passat anterior

johaguí generalitzat
tuhagueres generalitzat
ell, ella, vostèhagué generalitzat
nosaltreshaguérem generalitzat
vosaltreshaguéreu generalitzat
ells, elles, vostèshagueren generalitzat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver generalitzat
tuvas (vares) haver generalitzat
ell, ella, vostèva haver generalitzat
nosaltresvam (vàrem) haver generalitzat
vosaltresvau (vàreu) haver generalitzat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver generalitzat

Futur perfet

johauré generalitzat
tuhauràs generalitzat
ell, ella, vostèhaurà generalitzat
nosaltreshaurem generalitzat
vosaltreshaureu generalitzat
ells, elles, vostèshauran generalitzat

Subjunktiv

Präsens

jogeneralitzi
tugeneralitzis
ell, ella, vostègeneralitzi
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzin

Imperfekt

jogeneralitzés
tugeneralitzessis
ell, ella, vostègeneralitzés
nosaltresgeneralitzéssim
vosaltresgeneralitzéssiu
ells, elles, vostèsgeneralitzessin

Perfet

johagi generalitzat
tuhagis generalitzat
ell, ella, vostèhagi generalitzat
nosaltreshàgim generalitzat
vosaltreshàgiu generalitzat
ells, elles, vostèshagin generalitzat

Plusquamperfekt

johagués generalitzat
tuhaguessis generalitzat
ell, ella, vostèhagués generalitzat
nosaltreshaguéssim generalitzat
vosaltreshaguéssiu generalitzat
ells, elles, vostèshaguessin generalitzat

Konditionalis

Konditionalis

jogeneralitzaria
tugeneralitzaries
ell, ella, vostègeneralitzaria
nosaltresgeneralitzaríem
vosaltresgeneralitzaríeu
ells, elles, vostèsgeneralitzarien

Condicional perfet

johauria (haguera) generalitzat
tuhauries (hagueres) generalitzat
ell, ella, vostèhauria (haguera) generalitzat
nosaltreshauríem (haguérem) generalitzat
vosaltreshauríeu (haguéreu) generalitzat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) generalitzat

Imperativ

(tu)generalitza
(vostè)generalitzi
(nosaltres)generalitzem
(vosaltres)generalitzeu
(vostès)generalitzin

Übersetzungen

Deutsch
generalisieren, verallgemeinern
Englisch
to generalise
Spanisch
generalizar
Französisch
généraliser
Italienisch
generalizzare
Niederländisch
generaliseren, veralgemenen
Portugiesisch
generalizar