Infinitiu generalitzar
Gerundi generalitzant
Participi generalitzat

Mode indicatiu

Present

jogeneralitzo
tugeneralitzes
ell, ella, vostègeneralitza
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzen

Imperfet

jogeneralitzava
tugeneralitzaves
ell, ella, vostègeneralitzava
nosaltresgeneralitzàvem
vosaltresgeneralitzàveu
ells, elles, vostèsgeneralitzaven

Passat simple

jogeneralitzí
tugeneralitzares
ell, ella, vostègeneralitzà
nosaltresgeneralitzàrem
vosaltresgeneralitzàreu
ells, elles, vostèsgeneralitzaren

Futur

jogeneralitzaré
tugeneralitzaràs
ell, ella, vostègeneralitzarà
nosaltresgeneralitzarem
vosaltresgeneralitzareu
ells, elles, vostèsgeneralitzaran

Mode subjuntiu

Present

jogeneralitzi
tugeneralitzis
ell, ella, vostègeneralitzi
nosaltresgeneralitzem
vosaltresgeneralitzeu
ells, elles, vostèsgeneralitzin

Imperfet

jogeneralitzés
tugeneralitzessis
ell, ella, vostègeneralitzés
nosaltresgeneralitzéssim
vosaltresgeneralitzéssiu
ells, elles, vostèsgeneralitzessin

Mode condicional

jogeneralitzaria
tugeneralitzaries
ell, ella, vostègeneralitzaria
nosaltresgeneralitzaríem
vosaltresgeneralitzaríeu
ells, elles, vostèsgeneralitzarien

Mode imperatiu

(tu)generalitza
(vostè)generalitzi
(nosaltres)generalitzem
(vosaltres)generalitzeu
(vostès)generalitzin

Traduccions

alemany
generalisieren; verallgemeinern
anglès
to generalise
castellà
generalizar
francès
généraliser
italià
generalizzare
neerlandès
generaliseren; veralgemenen
portuguès
generalizar